Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüme kadın eli değecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mimar Fatma Güldemet Sarı'ya emanet edilmesi inşaat sektöründe heyecan yarattı. Sektör temsilcileri, "Sayın Bakanımızdan yatırımlara ivme kazandıracak hamleler bekliyoruz. İnşaat yeni dönemde şaha kalkacak" dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Kentsel dönüşüme kadın eli değecek
1 Kasım seçimleri sonrası merakla beklenen 64'üncü Hükümet'in Bakanlar Kurulu açıklandı. Kabinede tecrübeli isimlerin yanı sıra kamuoyunun tanımadığı yeni isimler de kendine yer buldu. Bu isimlerden biri de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mimar Fatma Güldemet Sarı oldu. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri Türkiye'nin dönüşüm ve değişim hamlesinin bir kadına emanet edilmesini sevinçle karşıladıklarını belirterek, "Sektörün ciddi sıkıntıları var. Bunların başında da kentsel dönüşüm geliyor. Sayın Bakanımızdan, kentsel dönüşümün önünü açacak ciddi hamleler bekliyoruz" diye konuştu.

SEKTÖR UMUTLU

* Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: Gayrimenkul sektörü açısından, 64. Hükümet'in kurulması çok olumlu oldu. Artık önümüzde 4 yıllık güzel bir dönem var. Türkiye'nin lokomotif sektörü inşaatın bu süreçte önemli hamleler yapacağını düşünüyorum. Sayın Bakanımız Fatma Güldemet Sarı'ya başarılar diliyorum. Kendisi mesleğinden ötürü sektörümüzü bilen biri. Taleplerimizi dikkate alarak, karşılıklı görüşmeler yaparak 4 yıllık süreci en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum.
* Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Sektörümüz adına yeni kabinenin hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Yeni bakanımızın sektörü bilen biri olmasını istiyorduk. Çünkü ciddi sıkıntılarımız var. Yeni bakanımız önderliğinde sıkıntıların bir an önce çözülmesi gerekiyor. En başta kentsel dönüşümün ivedilikle hızlandırılmasını istiyoruz. KDV, Tüketici Yasası, müktesep hak, yabancıya satışta tanıtım ve mevzuat eksiklikleri ciddi bir yük. Yeni bakanımızla ortaklaşa çalışacağız.
* Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu: Yeni kabinenin kurulmasıyla belirsizlik ortamı geride kaldı. Vatandaşın beklediği tek şey istikrardı. Bundan sonra AK Parti kaldığı yerden yoluna devam edecek. Son birkaç yıldır ülkede yaşanan gerginlikler sebebiyle ekonomi geriye atılmıştı. Artık Türkiye kalkınmaya kaldığı yerden devam edecek. Yeni bakanımızın konunun uzmanı olduğunu düşünüyorum. Sektörümüzün birçok sorunu var. 'Damdan düşenin halini, damdan düşen anlar' sözündeki gibi kendisinin sektörümüze faydalı olacağını düşünüyoruz.
* Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: 64. Hükümet, tecrübeyle dinamizmi birleştirerek kan tazeledi. Yeni kabineye baktığımızda ekonomik dengeleri gözeten bir hükümet olduğunu görüyoruz. Sayın Fatma Güldemet Sarı'nın meslektaşım olması ve sektörü bilen birisi olması benim için çok önemli. Sektörde yaşanan sıkıntılara daha derinlikli hatta 3 boyutlu bakacağını düşünüyorum. İmar mevzuatı, kentsel dönüşüm ve vergi gibi çok önemli gündem maddelerimiz var. 4 yıllık sağlam bir iktidarla sektörümüz geleceğe artık umutla bakıyor.

SEKTÖRÜ YAKINDAN TANIYAN BİR İSİM
Fatma Güldemet Sarı, 1970 Malatya doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. Nurdağ Kireç Sanayi ve Ticaret ve Sarılar Mimarlık'ta şirket ortağı ve mimari proje sorumlusu olarak görev yaptı. Siyasete 2008'de AK Parti Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı. 2011 yılı genel seçimlerde Adana 7. sıra milletvekili adayı oldu. 2012-2014 arasında AK Parti Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme kadın eli değecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN