Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek parmaklı hayat

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Tek parmaklı hayat

Öğle yemeğinde hiç garson görmeden çıkılan restoranlar, memur ile görüşmeden havale yapılan şubeler... 2016'da sisteme girecek yeni şirketlerle artık birçok şey ekrana ve işaret parmağına bakacak

Restoranda sipariş verirken, otobüse binerken, para havale ederken artık her şey 5.5 inçlik bir ekrana ve bir işaret parmağına bakıyor. Restoranda hiç garson görmeden yemek yemek, bankaya girip memurla konuşmadan her işlemi ekranlarla halletmek artık mümkün. Otobüse binerken cep telefonu ve parmak izi ile bineceğiz. İki yılda beş katına çıkan mobil bankacılıkta 48 firma Türkiye'nin kapısında ve 2016'da piyasaya girecek. Mobil cüzdanlar ve dünyada 900 milyon dolara ulaşan e-para uygulamaları devreye girecek.

ÇİP OLAN HER ŞEY BANKA
Her iki kişiden birinin şubeden cebe uçtuğu bu değişime bankalar da hazırlanıyor. Çünkü toplam e-ticaret işlemlerinde mobilin payı yüzde 19'a ulaştı. Tüketici, banka ve teknoloji şirketleri gelecek yıllarda üç ana aktör olarak hayatımızı belirleyecek. Bankacılık tarafında sektörün bu alandaki değişime nasıl ayak uydurduğunu ve geliştirdiğini SABAH'a anlatan Akbank Direkt Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, geleceğin 'kesinlikle' mobil teknolojilerde olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl mobil bankacılığın internet bankacılığını geçtiğini belirten Oğuz, "Bu trend de devam ediyor. Artık tablette de cepte de çip olan her şey mobile giriyor. Müşteriye istediği kanaldan ulaşmak istiyoruz" dedi.

PAT DİYE MOBİLE GEÇTİK
Direkt bankacılığın içinde mobilin payının yüzde 70'e çıktığını belirten Oğuz, "Mobilde müşteri tutma olanağı da yüksek. Giren hem sık kullanıyor hem de bırakmıyor. Mobile başlayanların yarısı da aslında hiç internet bankacılığı ile tanışmamış. Direk şubeden mobile geçiyorlar. Çok hızlı adapte oluyoruz. İnterneti atlayıp pat diye mobile geçtik" dedi. İşlemlerin yüzde 91'inin artık şube dışı kanaldan gerçekleştiğini de belirten Oğuz, ayda 14-15 kez mobile giriş yapıldığını ancak internete bu rakamın 4-5'e düştüğünü de belirtti.

RESTORAN ZİNCİRLERİNE ÖZEL UYGULAMA 2016'DA
Sektörün yeni aktörü teknoloji şirketlerine bir örnek de İlker Sözdinler'in kurucusu olduğu Birleşik Ödeme Hizmetleri. Sözdinler, sektöre yeni girecek firmaların bakış açısını değerlendirdi: "47-48 şirket BDDK'ya lisans başvurusu yaptı. Biz 2009'da bu alanda oluşacak açığı gördük ve şirketi kurduk. Bu alanın düzenlenmesi ve denetlenmesi önemli." 2016'da piyasaya sürecekleri 5 ürün olduğunu belirten Sözdinler, "Şu anda iPad mönü alabiliyorsunuz ama biz ödemeyi de yapacak uygulama hazırladık. Masalar arası yarışmalar da var. Şu anda zincirlerle görüşüyoruz. 2016'da 4-5 bin restoranda faal oluruz. Bir diğer yenilik de ulaşımda. 65 yaş üzerine olanlar yerine binenler var toplu ulaşım araçlarına. Parmak iziyle kimlik belirleme uygulaması geliştirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek parmaklı hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN