Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoksul ve kiracı emekli kalmayacak

Başbakan Davutoğlu, hükümet programını açıkladı. Programın sosyal ayağına göre, düşük maaşlı ve ev sahibi olmayan emekli kalmayacak. Sosyal yardımlarda aile büyüklüğü esas alınacak. İşini kuran gençlere 50 bin TL verilecek

Giriş Tarihi: 26.11.2015
Yoksul ve kiracı emekli kalmayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün açıkladığı 64. Hükümet Programı'nın ekonomi ayağına, "istikrarlı ve güçlü ekonomi", "istihdam esaslı sürdürülebilir büyüme", "gelir dağılımının iyileştirilmesi", "refahı artıran sosyal politikalar", "güven", "güçlü toplum" başlıkları damgasını vurdu. Son 13 yılda, üst-orta gelir grubuna yükselen Türkiye'nin yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmesi temel hedef olarak belirlendi. İşte yeni hükümet programının başlıkları:

DÜŞÜK GELİRLİ EMEKLİ KALMAYACAK: Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yıllık ilave bin 200 lira verilecek. Çalışan emekliden kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi tamamen kaldırılıyor. Emekliler TOKİ eliyle ev sahibi olacak.

HERKES EV SAHİBİ OLACAK: Tasarruf eğilimi teşvik edilerek ev sahibi olmak kolaylaşacak ve inşaat sektörünü desteklemek için yeni bir finansman mekanizması geliştirilecek. Ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktirenlere yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak.

YOKSULA İNTERNET ERİŞİMİ: Sosyal transferler ve vergi düzenlemelerinde en yoksul kesimi gözeten anlayış sürecek. Sosyal yardımlarda aile büyüklüğü esas alınacak. Sosyal Yardım Kanunu ��ıkarılacak. Yoksul ailelere belirli ölçütlerle internet erişimi imkânı sağlanacak. Engelli Yaşam Merkezleri kurulacak.

EV KADINLARINA SOSYAL GÜVENCE: Kadın istihdamının artırılmasına yönelik yeni çalışma modelleri oluşturulacak. Mevsimlik tarım işçisi ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden yararlanmaları sağlanacak. Kadın Girişimciliği Programı ile kadınların iş hayatına atılmaları kolaylaştırılacak. Kadın girişimlere 100 bin liraya kadar, 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkânı verilecek.

DOĞUM İZNİ KIDEMDE KULLANILACAK: Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreler memuriyet kıdeminde kullanılabilecek. İşçi olarak çalışan kadınlara da doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak.

ASGARİ ÜCRET VE MUHTAR MAAŞI 1.300 LİRA

ASGARİ ÜCRETTE GERİ ADIM YOK: Gelecek yıl için asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na teklifte bulunulacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlanacak. 65 yaş aylığı alan yaşlılar kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını alacak. Muhtarların maaşı da 950 liradan bin 300 liraya yükseliyor.

ASTSUBAYLARA DA İNTİBAK DÜZENLEMESİ: Polislerin 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarılıyor. Emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artıracağız. Böylece maaşlarında 240 lira ile 580 lira arasında artış sağlanacak. Uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarılacak. Er ve erbaşların harçlığı 30 liradan 100 liraya yükseltiliyor. Askeri öğrencilerin harçlığı da 400 lira olacak. Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak.

ÇİFTÇİ, ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ


Hükümet programına göre, esnafa düşük faizli kredi uygulaması devam edecek. 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği de verilecek. Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergisi alınmayacak. İstihdam teşvikleri basit ve daha anlaşılır hale getirilecek. Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek. Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak. İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak. Çiftçilerimize seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi verilecek. Maliyetleri düşürmek amacıyla seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak.

İŞİNİ KURAN GENÇLERE 50 BİN TL


Programda gençlere yönelik de birçok madde bulunuyor. Buna göre, kıdem tazminatı sorunu sosyal taraflarla diyalog içinde çözülecek. Genç işsizliği önlemek için 'Ulusal Genç İstihdamı Strateji Belgesi' hazırlanacak. İşini kuran gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız nakit kredi verilecek. İşini geliştirmek isteyenlere de 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanacak. Gençler üç yıl gelir vergisinden muaf olacak. Gençlerin Genel Sağlık Sigortası borçları sıfırlanacak, ücretsiz internet erişimi sağlanacak. Öğrencilerin 330 lira olan bursu 400 lira olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoksul ve kiracı emekli kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN