Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havyar vergisi artıyor

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Havyar vergisi artıyor

Hükümet programında yer alan "lüks tüketime caydırıcı vergi" uygulamasının detayları belli oldu. Mücevher, havyar, kürk ve parfümden alınan % 20'lik verginin 1-2 puan artırılması gündemde

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı hükümet programında yer alan "lüks tüketime vergi"nin ayrıntıları belli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, Maliye Bakanlığı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) listesini yenilemek, kapsam dışı olanları da kapsama almak için kolları sıvadı. Yapılacak sosyal transfer ve vergi düzenlemelerinde en yoksul kesim gözetilecek. Lüks ve ithal yoğunluğu yüksek olan tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme uygulanacak. Bu çerçevede, ÖTV yasanın 4 sayılı listesinde yer alan güzellik malzemeleri, havyar, kürk, cep telefonu, kıymetli taşlar, ithal çamaşır makinesi gibi ürünlere uygulanan vergi yeniden düzenlenecek. Şu anda havyar, parfüm, kürk gibi ürünlerde ÖTV oranı yüzde 20, çamaşır makinası, buzdolabı gibi ürünlerde ise yüzde 6.7 olarak uygulanıyor. Cep telefonlarında yüzde 25 ÖTV, ithal edilenlerden de 120 TL sabit ücret alınıyor. Yetkililer, bu kalemlerde 1-2 puanlık bir artışın gündeme gelebileceğini, nihai kararı hükümetin vereceğini belirtiyor.

ÜST SINIRI ARTIRACAKLAR
Maliye Bakanlığı, Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonu numarası üzerinden ithalat yoğunluklu ürünleri inceliyor. Yeni düzenlemeyle, Özel Tüketim Vergisi Yasası'na göre yüzde 25 olan üst vergi sınırının daha da yükseltileceği belirtiliyor.

350 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Hükümet programına ivme kazandıracak acil eylem planı da önümüzdeki günlerde açıklanacak. Türkiye'yi büyütecek 350 milyar dolarlık yatırım ajandasına göre yatırımcılara ucuz kaynak için bütün imkânlar seferber edilecek. Finans sektörüne 20 milyarlık destek verilirken, para politikası da büyümeyi destekleyecek. Birçok alanda başlatılan büyük projeler bitirilecek. 2023 vizyonu kapsamında 100 bin konutluk dönüşüm programı tamamlanacak. İmar mevzuatı ihtiyaçlara göre revize edilecek. Raylı sistemler sonuçlandırılacak. İstihdam yaratana prim desteği sürecek. Ucuz kredi kaynakları yaratılacak. Sosyal yardımlarda puanlama formülü uygulanacak.

YERLİ CEP'E DESTEK VERİLECEK
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan hükümet programında yerli cep telefonu üreticilerine destek sözü verildi. Programda,"Bilgi ve iletişim teknolojileri destekli yenilikçi çözümlerin yaygınlaşmasında elektronik sektörünün üretici olarak yer almasını destekleyeceğiz. Yerli cep telefonu üretilmesini sağlayacağız" ifadeleri yer aldı. Engellilere özel, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaştırılması vaadine vurgu yapılan programda afet anında kesintisiz iletişimi sağlamak amacıyla kesintisiz ve güvenli haberleşme sistemi kurulduğu bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havyar vergisi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN