Türkiye Ro-Ro'da karşı atakta

Uçak krizini tırmandıran Rusya, Türk Ro-Ro gemisini limana yanaştırmadı. Ulaştırma Bakanlığı ise Dışişleri'ne "Mütekabiliyet uygulayalım mı?" diye sordu

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Türkiye Ro-Ro'da karşı atakta
Türkiye'den giden TIR'ları sınırda bekleten Rusya, Samsun'dan yola çıkan bir Ro-Ro gemisini de limana yanaştırmadı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazarak, "Biz de onlara aynı şekilde davranalım mı?" diye sordu. Dışişleri, yazı üzerine Rusya'ya karşı mütekabiliyet (aynı şekilde cevap verme) uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek. Türk jetleri tarafından angajman kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından Türk işadamlarını gözaltına alan ve Türk TIR'larını ülkeye sokmayan Moskova, uçak krizini tırmandıracak hamleler yapmaya devam ediyor. Moskova'nın Türk mallarına ambargo uygulanmayacağını duyurmasına rağmen TIR'lar Gürcistan sınırında beklemeye devam ediyor.

LİMANA YANAŞTIRILMADI

Rusya'nın Novorossiysk Limanı'na gitmek için Samsun'dan yola çıkan bir Türk ticaret gemisi de limana yanaştırılmadı. Özel müteşebbis Ro-Ro gemisinin Novorossiysk açıklarında bekletilmesi üzerine Ulaştırma Bakanlığı harekete geçti.

MÜTEKABİLİYET BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDE
Dışişleri Bakanlığı'na yazı gönderen Ulaştırma Bakanlığı, "Rusya'ya mütekabiliyet uygulayalım mı?" diye sordu. Durumun Dışişleri Bakanlığı'nda değerlendirildikten sonra karara varılacağı öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı "mütekabiliyet uygulansın" kararı verirse, Türkiye de Rusya'ya ait ticaret araçlarını sınırda bekletme yoluna gidebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Ro-Ro'da karşı atakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN