500 bin bebeğe hayat aşısı

Giriş Tarihi: 29.11.2015
500 bin bebeğe hayat aşısı

Prima'nın UNICEF'le 10 yıldır yürüttüğü anne-yenidoğan tetanos aşısı kampanyasıyla 500 bin bebek kurtuldu. Şimdi hedef 21 ülkede daha tetanosu bitirmek

Dünyada her 11 dakikada 1 bebek, annesinin kötü şartlarda doğum yapmasından dolayı, anne-yenidoğan tetanosu mikrobunu kapıp ölüyor. Üstelik daha 40'ını göremeden. Onu kısa süre sonra da annesi izliyor. Çünkü bu hastalık bir kez kapıldı mı tedavi şansınız bulunmuyor. Neden mi? Yaşam koşulları, kaynakların adil paylaşılmamış olması ve tüm bunların hiçbir şekilde değişmesini istemeyen gelenekler... 10 yıl önce dünyanın geri kalmış bölgelerinde anne-yenidoğan tetanosunu önlemek için UNICEF'le birlikte yola çıkan Procter&Gamble'ın markalarından Prima da en çok geleneklerle savaşmış bu bölgelerde.

SOSYAL MEDYADA ATAĞA KALKTI

2006'da başlatılan "1 Paket=Hayat Kurtaran 1 Aşı" kampanyasıyla tüm dünyada hem bu hastalığa dikkat çekildi hem de satın alınan her Prima paketiyle bir anneye aşı yapıldı. 300 milyon aşı bağışlanarak, hastalık 17 ülkede tamamen yok edildi ve 500 bin bebeğin hayatı kurtarıldı. En son vakanın 1992'de görüldüğü Türkiye ise en fazla bağış yapan 8 ülkeden biri. Prima Türkiye ve Kafkaslar Marka İletişim Müdürü Cansu Türkay'ın verdiği bilgiye göre halen 21 ülkede 71 milyon anne ve bebek anneyenidoğan tetanosu riski altında. Şimdi Prima ve UNICEF'in hedefi dünyanın geri kalanını bu hastalıktan tamamen temizlemek. Ancak bunun için bir 10 yıl daha beklemek değil niyetleri. Bu nedenle de projeye daha hızlı sonuç alınacak şekilde yeni ayaklar eklendi. En büyük silahları ise sosyal medya.

GÖBEK BAĞI KESİLİRKEN BULAŞIYOR
Kenya'nın Tanzanya sınırı yakınındaki Kajiado eyaletinde Masai kadınlarının sağlıklı koşullarda doğum yapma oranı yüzde 53. Eyaletin Pelewa bölgesinde UNİCEF dispanserine gelen kadınlar, ancak erkeklerin izniyle buraya ulaşabiliyor. Kajiado Sağlık İletişim Ofisi yetkilisi Anne Thittu, en büyük savaşı din adamlarına karşı verdiklerini söylüyor. Çünkü "Bu aşıyı olursanız kadınlarınız kısır kalır" söylentilerini yayanlar onlar. Tüm bunlara rağmen bir haftada 16 bin 671 kadına aşı yaptıklarını anlatan Thittu'nun verdiği bilgiye göre hastalık en çok bebeğin göbek bağı kesilirken kullanılan sağlıksız gereçlerden bulaşıyor. Hem anne hem de bebek hastalanıyor.

PROJENİN SLOGANI: 1 HAYAT DİLİYORUZ
Projenin yeni ayağının sloganı 1HayatDiliyoruz. 1Hayat Diliyoruz#Prima hashteg'iyle sosyal medyada yapılan tüm fotoğraf paylaşımları kampanyaya bir aşı bağışı anlamına geliyor. Kampanyanın bu yeni dönemine destek vermek ve çalışmaları yerinde görmek için Kenya'nın Kajiado bölgesine gittik.

1 ARALIK'TA DESTEK SERGİSİ AÇILIYOR
Cansu Türkay, projenin ilk günden itibaren Türk tüketicisince sahiplenildiğini ve tüm dünyada en fazla bağışta bulunulan ilk 8 ülke arasında olduğumuzu söylüyor ve ekliyor: "Fotoğraf projesiyle bağışların 2-3 katına çıkacağını düşünüyoruz. Sosyal medyada 1HayatDiliyoruz#Prima notuyla paylaşılan her fotoğraf için Prima UNICEF'e bir aşı bağışlayacak. 1 Aralık'ta yapılacak Mehmet Turgut fotoğraf sergisiyle de projeyle ilgili farkındalık artırılacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 bin bebeğe hayat aşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN