Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsada devrim gibi dönüşüm

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Borsada devrim gibi dönüşüm

Borsada teknolojik dönüşümün ilk fazı olan BISTECH yarın devreye giriyor. Seans sayısı teke inerken, işlem hızı 10 kat artıyor

2012 yılındaki Sermaye Piyasası Kanunu'nun değişiminden sonra pek çok dönüşüm gerçekleştiren, yeni pazarlar açan, yeni ürün gelişimleri yapıp, dünya çapında ortaklıklar tesis eden Borsa İstanbul ve sermaye piyasasında yarın tarihi bir dönüşüme imza atılacak. Borsa İstanbul'un BISTECH olarak adlandırdığı "teknoloji ile dönüşüm programı"nın ilk fazı olan Pay Piyasası işlem sistemleri 30 Kasım'da devreye alınıyor. BISTECH dönüşümü, uluslararası rakiplerine nazaran geri kalmış olan Türkiye sermaye piyasasını global arenada rekabet edebilecek konuma getirmeyi hedefleyen Nasdaq stratejik ortaklığı ile başladı. BISTECH, ilk etapta hisse senedi piyasalarında, işlem ve takas sisteminde devreye alınacak.

TEK SEANSA GEÇİLİYOR
İlk etapta hisse senedi piyasasındaki en önemli değişikliklerden birisi ise 22 yıldır devam eden iki seans uygulamasının terk edilerek tek seans uygulamasına geçilecek olması. Öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilecek, bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleşecek. Şu andaki 1 milisaniyelik işlem hızı 10 katına çıkacak ve işlemi bitirme süresi 100 mikrosaniyeye kadar gerileyecek.

EMİR SAYISI 20 KAT ARTACAK
Borsa İstanbul'a dünyanın her yerinden erişim sağlandı.
Sınırlı sayıda emir iletimi yerine, sınırsız emrin işleneceği bir yapıya geçildi.
22 yıldır devam eden tek seans uygulaması sona erdi.
Saniyede işlenen emir sayısı 5 binden 100 bine çıkarıldı.
Emir işleme hızı 1 milisaniyeden 100 mikrosaniyeye indirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsada devrim gibi dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN