Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİM'den 1.500 kişilik inovasyon ordusu

"Sınırsız İnovasyon, Sınırsız Potansiyel" sloganıyla bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek İstanbul İnovasyon Haftası için geri sayım başladı. TİM Başkanı Büyükekşi, "Bin 500 gençten oluşan İnovatim, inovasyonun gurularına hizmet verecek" d

Giriş Tarihi: 29.11.2015
TİM'den 1.500 kişilik inovasyon ordusu
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 4 yıldır düzenlediği İnovasyon Haftası'nın bu yılki ayağını, hedef odaklı kurguladı. Konuşmalardan çok faaliyetlerin gövde gösterisi yapacağı ve 3-4-5 Aralık'ta düzenlenecek olan İnovasyon Haftası'nın bu yılki sloganı ise "Sınırsız İnovasyon, Sınırsız Potansiyel" olarak belirlendi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyon anlayışını genç beyinlere aşılamak için öğrencileri etkinliğin merkezine koyacaklarını söyledi. Bunun için 'İnovatim' adını verdikleri bir ekip oluşturduklarını belirten Büyükekşi, şu ana kadar 51 ilde 110 üniversiteki 25 bin öğrenciden başvuru aldıklarını, bunu 81 ile çıkarmak istediklerini belirtti. Bir sınavla bu gençler arasından bin 500'ünü seçerek İnovasyon Haftası'nda görevlendireceklerini açıklayan Büyükekşi, "Tek tip kıyafet giydireceğimiz bu gençler hem ziyaretçilere yardım edecek hem de etkinlikleri izleyecek" diye konuştu.

HER ALANDA OLABİLİR
İnovasyonun sadece teknolojide değil siyaset, pazarlama ve hizmet sektöründe de olabileceğini vurgulayan Büyükekşi şöyle konuştu: "Yenilikçiliğin ve teknoloji geliştirmenin bilincini öğrencilere vermeye çalışıyoruz. Bu bin 500 öğrenciye burs, yurtiçi ve yurtdışı eğitim imkânları sağlamak, firmalarla tanıştırmak, bir takım projelerde eğitmek ve staj olanakları sunmak istiyoruz. Stajdan sonra ise bu çocuklara iş bulmak istiyoruz." Kendilerinin hem ihracatçı hem de sanayici olduğunu vurgulayan Büyükekşi, teknolojik üretimin çok önemli olduğunu kaydederek, "Gençler, işadamları ve CEO'lardan oluşturulan İnovaKulüp'le görüşmeler yaparak, fikirlerini endüstriye aktarabilecek" dedi.

İŞ DÜNYASI VE GURULAR İSTANBUL'DA BULUŞUYOR
Türkiye İnovasyon Haftası'nda birbirinden önemli konuklar sahne alacak. Türk iş dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı etkinliklerde uluslararası alanda da önemli çalışmalara imza atmış inovasyon guruları hazır bulunacak. Bunlar arasında öne çıkan hem bilim insanı, hem müzisyen, hem de mütevazı bir astronot olan Chris Hadfield, isanların uzaya karşı ilgisini farklı yaklaşımlarıyla ortaya koyacak. Uzayda yaşamı videolar ile halka anlatan Hadfield, etkinliklerde deneyimlerini paylaşacak. 'The We-economy' projesini yöneten fütürist araştırmacı, eski gazeteci ve proje yöneticisi Peter Hesseldahl da son kitabı "Ground Rules for the Future" ile büyük şirketlerin birbirleriyle paylaşıma girerek genel fiyatları düşürebileceklerinden bahsedecek, yaratıcılıkta farklı bir bakış açısı sunacak.

İNSANSI ROBOTLAR ŞOV YAPACAK
Etkinliklerde konukların yanı sıra kıt kaynakların yaratıcılığa ve üretkenliğe yansımasını gösteren The Recycled Orchestra Direktörü Favio Chavez de çöpten yapılmış müzik aletlerini çalan genç bir orkestra ile ilginç bir konser verecek. Günümüzün en popüler insansı robotları 'NAO Robot' şovlarının, TİM ve SHELL'in gerçekleştirdiği yarışmada derece kazanan ilginç projelerin, Hollanda'dan gelecek elektrikle çalışan bir motosiklet ile otomobilin yer alacağı gösteriler dikkat çekecek. Ayrıca Deri Tanıtım Grubu'nun sanat ile teknolojiyi bir araya getirdiği ve 4 mevsim süreci içinde derinin değişiminin anlatılacağı etkileyici bir sergi olan "A Leather Explosion" Türkiye'de ilk kez büyük bir piramit hologram uygulamasıyla izlenebilecek.

'EN YENİLİKÇİ BENİM' DİYEN ÖNE ÇIKSIN!
Mehmet Büyükekşi bu yıl 2 yarışma düzenlediklerini söyledi. Intel'le robot yarışması yaptıklarını belirten Büyükekşi, "100 proje başvurdu, 20'ye düşürüldü. Yarışmadaki şartımız robotların kağıt üzerinde olmaması. Ne için tasarlanmışlarsa onun için hareket edecekler. İlk üçe ödül verilecek. Robotlar daha sonra endüstriye girecek" dedi. Hafta kapsamındaki ikinci yarışmanın ise TİM-Shell ortaklığıyla yapıldığını açıklayan Büyükekşi, "Shell dünyada bir eco-maraton yapıyor. Bunun Türkiye ayağını düzenleyeceğiz. TİMShell ortaklığında Mini Eko Maraton isminde Türkiye yarışması olacak" diye konuştu.

HOLLANDA PARTNER ÜLKE
Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları, Arçelik, TEB, Sabancı Holding, THY ve Turkcell'in sponsorluğunda düzenlenen 'Türkiye İnovasyon Haftası'nda partner ülke Hollanda odu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİM'den 1.500 kişilik inovasyon ordusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN