Hintli Alivira'dan evcil hayvana 2'nci yatırım

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Hintli Alivira'dan evcil hayvana 2'nci yatırım

2014'te Provet'e ortak olarak evcil hayvan sağlığı pazarına giren Hintli ilaç devi Alivira, şimdi de Topkim'i alıyor. Alivira CEO'su Gupta, "Hedefimiz pazarın birincisi olmak" dedi

Türkiye'de hemen hemen her sektörde artan küresel firmaların yeni ilgi alanı evcil hayvan pazarı oluyor. ABD'li yatırım fonu Riverside, Kuveytli finans devi NBK'nın ardından geçen yıl Türkiye'ye gelen Hintli SeQuent Scientific'e bağlı Alivira Animal Health, ikinci Türk şirketini satın alma kararı aldı. 2014'te Provet'i alan Alivira, şimdi de pazarın en büyük firmalarından olan Topkim İlaç firmasını bünyesine katıyor. Satın alma bedeli 20 milyon liranın üstünde olacak.

22 MİLYON TL CİRO YAPIYOR
2016'nın üçüncü çeyreğinde tamamlanacak olan satın alma ile Türkiye'deki pazarın en büyüğü olmak istediklerini dile getiren Alivira Genel Müdürü Manish Gupta, "Topkim'in 67 farklı ürün portföyü var" dedi. Geçen yılı 22 milyon liralık ciroyla kapatan Topkim, 1960'ta kuruldu. İki üretim tesisi olan firma 14 ülkeye ihracat yapıyor.

ABD'Lİ FONDAN YATIRIM
Hayvanlara yönelik yatırımlarda son dönemde en dikkat çekenler ise Kuveyt merkezli National Bank Of Kuwait (NBK) ve ABD'li yatırım fonu Riverside oldu. NBK, çiftlik dahil birçok hayvan türüyle ilgili ilaç geliştiren Bavet ile işbirliği kararı alırken, Riverside Türkiye'nin en büyük evcil hayvan mama üreticilerinden Tropikal Pet'in yüzde 60'ını almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hintli Alivira'dan evcil hayvana 2'nci yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN