KOBİ'de milyarlık AB heyecanı

Avrupa Birliği ile yeniden açılan fasıllar, KOBİ'lere yeni nesil hibe imkânlarının kapısını açacak. 2020'ye kadar KOBİ'ler için 2 milyar euroluk hibe fon fırsatı var

Giriş Tarihi: 1.12.2015
KOBİ'de milyarlık AB heyecanı
Avrupa Birliği ile açılacak olan ve ağırlıklı olarak ekonomik konuların işleneceği 17. Fasıl, Türkiye'deki KOBİ'ler için de oldukça önemli fırsatlar içeriyor. Finansmana ulaşımdan, bürokratik kolaylıklara kadar birçok alanı kapsayan fasıl süreçleri ve beraberinde açılan yeni dönem fonlar, KOBİ'ler için en az 2 milyar euronun kapısını aralayacak.

ÖNCELİK AR-GE'YE
Destekler arasında 'Rekabetçi Sektörler Programı'nın öne çıkması bekleniyor. Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen programın, 2014-2020 yıllarını kapsayan yeni dönemi için 405 milyon euro kaynak ayrıldı. Türkiye genelinde tüm bölgelerde uygulanacak. Söz konusu programda imalat sanayinde dönüşüm, Ar-Ge ve yenilikçilik ekseninde geliştirilecek projeler desteklenecek. Yeni süreçte desteklerden yararlanmak isteyen kurum, kuruluş ve KOBİ'ler, takvime uygun olarak Rekabetçi Sektörler Programı'na net belirlenmiş hedefler ve bunlara ulaşmak için yapılacak eylemler ile kullanılacak bütçeyi belirten projeleriyle başvurabilecek.

2016'DA ARTACAK
Avrupa Birliği 2020'ye kadar olan dönemde KOBI'leri ilgilendiren yeni program daha oluşturdu. Rekabet Edebilirlik ve Yenilikçilik Çerçeve ile Avrupa Yenilikçilik ve Teknoloji Enstitüsü programları tek çatı altında birleştirilerek HORIZON 2020 adı verilen yeni bir teşvik mekanizması geliştirildi. 'Araştırma ve İnovasyon' alt başlıklı programın toplam büyüklüğü 60 milyar euroyu buluyor. Uzmanlar Türk KOBİ'lerinin projelerinin kalitesine göre buradan 1 milyar eurodan fazla hibe alması mümkün. Ayrıca bu seneki program pek çok ilki daha içeriyor. Örneğin, geçmiş programlarda akademik araştırma unsurlarına yapılan vurgu yerini ticarileşmeye bırakıyor. KOBİ'lerin desteklenmesine özel önem veriliyor.

39 BİN FİRMAYA DESTEK
2016-2020 dönemini kapsayan, 2.5 milyar euroluk KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı da AB ile düzelen ilişki sürecinde yatırımlarına finansman arayan KOBİ'lerin işini kolaylaştıracak. Programın yılda 39 bin firmaya destek olması, 29 bin 500 kişiye istihdam yaratması ve 900 yeni ticari ürün, hizmet ya da sürecin başlamasına yardımcı olması bekleniyor.

İNOVASYON TURU

ASELSAN MR'I 5 KAT HIZLI ÇEKECEK
ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi, Türkiye'nin katma değeri yüksek yeni nesil teknolojiler geliştirme çabasına "tıbbi görüntüleme cihazları" alanında katkıda bulunmak için güçlerini birleştirdi. Kalkınma Bakanlığı desteğiyle kurulan Bilkent Üniversitesi Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) ile ASELSAN Araştırma Merkezi, Sıkıştırılmış Algılayıcı MR Görüntüleme Teknikleri ve Hesaplama Mimarisi Geliştirme Projesi'ne yönelik işbirliği yapacak. Böylece ASELSAN Araştırma Merkezi'nde yürütülmekte olan çalışmalar UMRAM ile imzalanan sözleşmeyle hız kazanacak. Proje kapsamında, MR çekimlerini yaklaşık 5 kat hızlandırabilen "sıkıştırılmış algılama" tekniklerinin, klinik kullanımı mümkün kılacak şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

BAŞBAKAN TÜSİAD YİK'E KATILACAK
Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 2015 yılının ikinci Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşecek. 3 Aralık'ta Ankara'da düzenlenecek toplantıda patronların Rusya'nın uyguladığı yaptırımları gündeme getirmesi bekleniyor. YİK toplantısı konuşmaları TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran- Symes tarafından yapılacak.

YUAN 2016'DA REZERV PARA OLUYOR
Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Kurulu dün yaptığı toplantıda Çin Yuanı'nın SDR'nin (Özel Çekim Hakkı) hesaplanmasında kullanılan sepete alınmasına karar verdi. Böylece IMF, yuanın rezerv para statüsünü onaylamış oldu. IMF Başkanı Christine Lagarde yuanın SDR sepetine eklenmesinin Çin'in küresel ekonomiye entegre olması açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek alınan kararın 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'de milyarlık AB heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN