Külfeti paylaşalım

Giriş Tarihi: 1.12.2015
Külfeti paylaşalım

MÜSİAD Başkanı Olpak, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılmasıyla işletmelere 30 milyarlık yük geleceğini söyledi. Olpak, "Bunun 24 milyarını KOBİ'ler ödeyecek. Büyüklerin tuzu kuru. Artışı devletle paylaşalım" dedi

Asgari ücretin 1 Ocak'tan itibaren bin 300 liraya çıkarılacak olmasıyla şirketlerin üzerine 30 milyar liralık bir yük binecek. Hükümet, bu artışın devlet ve özel sektör eliyle paylaşılması konusunda çalışmalar yapıyor. Ancak şu ana kadar netleşen bir öneri ya da alınan bir karar yok.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Bu nedenle de KOBİ'ler artışın gerçekleşmesinin ardından gelecek maliyetlerin sıkıntısını şimdiden yaşamaya başladı. Üyelerinin büyük kısmı KOBİ olan MÜSİAD da, bu konuyu Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a iletmeye hazırlanıyor. Olpak, bu kapsamda dün Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'la görüştü. Asgari ücret artışıyla 30 milyar liralık bir yükün geleceği ve bunun 24 milyarın ise KOBİ'lerin sırtında olacağını söyleyen MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, "Sorun çözülmezse KOBİ'ler sıkıntı çekecek. TÜSİAD üyelerinin tuzu kuru. Onlar için bu maliyetin önemi yok. Ama üyelerimiz sıkıntı yaşayacak" dedi. MÜSİAD'ın 'Hükümetten Beklentiler' raporu, asgari ücret artışının getirdiği yükü ayrıntılı şekilde anlatıyor. Buna göre, 14 milyon işçinin 360 bini kamuda çalışıyor. Geriye kalan 13.6 milyon işçinin ise yüzde 40'ı asgari ücretli. Asgari ücretin bin 300 lira çıkmasıyla işveren yükü çalışan başına 456.31 liraya ulaşıyor. Bunun da toplamı 30 milyar lira. Bu miktarın 24 milyarını KOBİ'ler, 6 milyarını ise büyük işletmeler üstleniyor. Olpak, yüzde 30'luk artışın yüzde 20'lik bölümünü kamu ve işverenin paylaşması durumunda sorunun çözüleceğini belirtiyor. Olpak, "Devletin karşılayacağı pay bir süreliğine İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenebilir" dedi.

657 SAYILI YASA DEĞİŞMELİ
Nail Olpak, raporla Türkiye'nin diğer sorunlarına da dikkat çekmek istediklerini söyledi. Buna göre kıdem tazminatından tasarrufların artırılmasına kadar bir dizi öneri getirdiklerini belirten Olpak, memurların özlük haklarını düzenleyen 657 sayılı kanunun değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Olpak, "İş hayatında ortak bir çalışan tanımıyla kamuda performans sistemine geçilmesi gerekiyor. Kamu personeli rejimi yeniden ele alınmalı ve kamudaki bürokratların liyakat esasına göre göreve getirilmeleri ve yükseltilmelerini sağlayacak yapısal düzenleme yapılmalı" dedi.

ASGARİ ZAMMI EKONOMİYİ BÜYÜTÜR
Asgari ücret artışı ekonomiyi büyütecek. ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley, artışın GSYH'ya 0.4 puan katkı sağlayacağını belirtti. Banka, ekonomiyle ilgili de tahminlerde bulundu. Buna göre, banka, 2015'in 2'nci yarısında yüzde 2.2'ye gerilemesini beklediği GSYH büyümesini 2016'da yüzde 3 tahmin etti.

FİRMALARIN % 65'İ BİN 300'E RAZI
Asgari ücretle ilgili yapılan anketler, şirketlerin bin 300 liralık seviyeyi makul bulduğunu ortaya çıkardı. Eleman. net'in konuyla ilgili sorusuna yanıt veren 4 bin 44 şirketin yüzde 65'i artışı desteklediğini söyledi.

MÜSİAD'IN RAPORUNDAN SATIR BAŞLARI
* Tapu-teminat bankacılığından çıkılarak, proje finansmanına geçilmeli, kaliteli ve ucuz finansmana hızlı erişim sağlanması önem taşıyor. Finansman sorunu çözülmeden, yatırım, istihdam, büyüme ve kalkınma sağlanması mümkün görünmüyor.
* Tasarruf açığı önemli bir sorun. Tasarrufların artmasını teşvik etmek için, BES'in, çocuk güvencesi fonu gibi yapılarla desteklenmesi, yeni enstrümanların devreye alınması gerekiyor.
* Maliye, mükellefe bakışını değiştirmeli ve köklü bir vergi ve zihniyet reformu yapılması önem taşıyor.
* Kültür, toplumun medeniyet ufkunu gösterir. Kültür politikamız, kültür turizmi veya sanatın belli alanlarına yoğunlaşan kalıplardan ziyade bir medeniyet tasavvuruna dönüşmeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Külfeti paylaşalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN