Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.300 TL için üç sektöre koruma

Giriş Tarihi: 2.12.2015
1.300 TL için üç sektöre koruma

Ekonomiyi canlandırması beklenen asgari ücret artışından en çok etkilenmesi beklenen mobilya, giyim ve tekstil sektörlerinde vergi yükü hafifletilecek

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü bugün toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevrildi. Komisyon görüşmelerinin hükümetin önerisine sendikaların da destek vermesi nedeniyle kısa sürede sonuçlanması ve asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması bekleniyor. Toplantı öncesi Bakanlar Kurulu'nda da yeni asgari ücretin ekonomiye, işverene maliyeti ve vatandaşa yansıması değerlendirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türk-İş Başkanı Ergun Atalay ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Türk-İş asgari ücret önerisine desteğini yineledi.

AĞIR İŞE 3 BİN TL ASGARİ ÜCRET

KÂR KAYBI %30'U BULMAZ
İşverenler asgari ücret artışının maliyetlerini yüzde 30 artıracağını savunurken, hükümetin tespitlerine göre asgari ücretin en yoğun olduğu sektörde bile en fazla yüzde 20-21 ek yük olacak. İmalat sanayisinde çalışanlar arasında en çok asgari ücret ve altında geliri olanlar yüzde 50.1 ile giyim imalatı yapanlar, ikinci sırada yüzde 46.7 ile tekstil, üçüncü sırada ise yüzde 43.2 ile mobilya imalatçıları. Bu tablo dikkate alınarak geleneksel, rekabet gücü zayıf sektörlerin yükü vergi indirimi ve teşviklerle hafifletilecek. Asgari ücret artışı, imalat sektöründe yüzde 4.5 olan kârlılık oranını en fazla bir puan etkileyecek.

DEVLET DESTEK VERECEK

Hükümet, asgari ücretin yükünü hafifletmek için başlattığı çalışmayı bu ay tamamlayacak. Sosyal güvenlik primini ve vergisini düzenli ödeyen işletmelerden asgari ücret üzerinden alınacak vergi ve prim yükü hafifletilecek. Mevcut durumda asgari ücret artışı 439 liralık maliyet yaratıyo

DÜŞÜK VERGİ OYUNU
İstihdam politikalarına verilen önemin etkisiyle asgari ücretin işsizliği olumsuz etkilemesi beklenmiyor. Düşük ücretliler maaşlarındaki artışla ekonomiyi canlandıracak ve iş değiştirmeler azalacak Raporda ayrıca 5 milyon asgari ücretliden 2.2 milyonunun yüksek ücret aldığı halde asgari ücretli gösterilerek daha düşük vergi ödendiği tesbit edildi.

MADENCİLERE 2 BİN 600 LİRA
Soma faciası sonrası yapılan düzenleme ile taban ücretleri asgari ücretin iki katına çıkarılan maden işçileri yılbaşından itibaren 2 bin lira yerine 2 bin 600 lira ücret alacak. Emekli aylıkları, işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi, evde bakım ücreti, 65 yaş ve engelli aylığı da yeni ücrete göre hesaplanacak. Memur maaşları asgari geçim indirimi üzerinden etkilenecek. BES'e devlet katkısı da artacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.300 TL için üç sektöre koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN