Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon korkusu kapıyı açtırıyor

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Enflasyon korkusu kapıyı açtırıyor
Rusya'nın son birkaç gündür gemilerde beklettiği sebze ve meyvelerin bir kısmını da peyderpey 'içeri' almaya başladığı öğrenildi. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Kavak, "Ürünlerin bazılarını içeri almalarının nedeni enflasyon. Bu Rusya'da fiyatların düşüşünü sağlayacak" dedi. Kavak, gemilerde 100 bin tonun üzerinde sebze, meyve olduğuna dikkat çekti. Rusya'nın ürünleri yavaş yavaş almaya başladığının altını çizen Kavak, Rus ambargosunun bir süre uygulanmayacağına yönelik duyumlar aldıklarını da ifade etti.

MEYVE-SEBZECİYE DESTEK
Öte yandan hükümet, yaş meyve sebze sektörüne yönelik olarak da yeni bir destek mekanizmasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yaş meyve sebze ihracatının desteklenmesine yönelik yeni bir yol haritasının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor

Türkiye, yaş-meyve sebze alanında yaptığı 3.4 milyon tonluk ihracatın yarısını Rusya'ya yapıyor. 1.6 milyon tonluk bu ihracat rakamları içinde narenciye en büyük kalemi oluşturuyor. Rusya'nın ithalatı kesmesi durumunda, enflasyonun, kısa vadede 1, uzun vadede ise 7 puan olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon korkusu kapıyı açtırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN