Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçı 2016'ya umutla bakıyor

Giriş Tarihi: 2.12.2015
İhracatçı 2016'ya umutla bakıyor
İhracat, kasım ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.5 azalarak 11 milyar 437 milyon dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin Niğde'de açıkladığı rakamlara göre 11 aylık ihracat yüzde 8.6'lık düşüşle 131.9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.8 gerileyerek 145.2 milyar dolar oldu. İhracat kilogram bazında ise kasımda yüzde 3.4, 11 ayda yüzde 0.9 oldu.

BİRİM FİYATLAR DÜŞTÜ

Birim fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ihracat gerilerken, kilogram bazında yükseliş trendinin sürmesi ihracatçının umutlarını 2016'ya taşımasına neden oldu. İhracatta bu yıl parite etkisinden 13 milyar, emtia fiyatlarından 6.5 milyar ve çevre ülkelerdeki olumsuz tablodan dolayı 4 milyar olmak üzere toplamda 24 milyar dolarlık bir negatif etki bekleniyor. Hammadde fiyatlarındaki düşüş ile pariteye dikkat çeken Büyükekşi, "Paritedeki düşüşün ihracatımıza etkisi kasım ayında 750 milyon, 11 aylık dönemde ise 11.9 milyar dolar oldu" diye konuştu.

TÜRKİYE-RUSYA ORTAK

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilime de değinen TİM Başkanı Büyükekşi, "Türkiye ve Rusya iki güçlü stratejik ortak, güçlü ilişkilerimiz var. Rusya tarafından, ticaret ile siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ne onların dış ticaretinin ne de bizim dış ticaretimizin bu olaydan etkilenmesi doğru değil. Şunu unutmayalım ki köklü devletler siyaset ve ticareti birbirine karıştırmaz. Zaman zaman sorun yaşasak da ticareti artırarak devam ettiğimiz ülkeler var. Doğru olan da budur. Rusya'dan da bunu bekliyoruz. Türkiye'nin ihracatında Rusya'nın payı 11 aylık rakamlara göre yüzde 2.8 seviyesinde. Bu bağlamda işadamlarının hep kazan-kazan ilkesine göre hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

BÜYÜMEYE PMI'DAN İYİ HABER
Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat sanayisi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) kasım ayında 50.9'a çıkarak ılımlı büyümeye işaret ederken, sektörde üç aydır devam eden daralmanın da sona erdiğini ortaya koydu. Endeks ayrıca son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yeni siparişler alt endeksi 48.8 düzeyinden 50.7'ye yükselerek imalat şirketlerinin aldıkları yeni siparişleri bu yıl ilk defa artırdıklarını gösterdi. İmalatçılar 1 Kasım seçimlerinin ardından iç ve dış pazarlardaki talebin arttığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçı 2016'ya umutla bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN