Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Avrupa'ya yakıt desteği yolda

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Kuzey Avrupa'ya yakıt desteği yolda

Turizm sektörüne yeni yakıt desteği geliyor. Turizmcilerle Antalya'da buluşacak olan Bakan Ünal, "Rusya'ya verilen yakıt desteği Kuzey Avrupa'ya kaydırılacak" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik tur paketi satışlarını ve charter uçuşlarını yasaklamasına yönelik kararı sonrasında turizm sektörünü rahatlatacak yeni önlemler açıkladı. Bakan Ünal, daha önce Rusya'dan gelen uçaklara sağlanan 6 bin dolarlık yakıt desteğinin Kuzey Avrupa ülkelerini içine alacak şekilde genişletileceğini söyledi. Öte yandan Bakan Ünal'la hafta sonu bir araya gelecek olan turizmciler de THY'nin yeni ülke pazarlarına yönelik ek uçuşlar koyması, konaklama tesislerine özel destekler sağlanması gibi talepleri dile getirmeye hazırlanıyor.

PAZAR SORUNUMUZ YOK
Bir televizyon programına konuk olan Kültür Bakanı Ünal da daha önce Rusya'dan gelen uçaklar için sağlanan ve süresi 30 Kasım'da dolan 6 bin dolarlık yakıt desteğinin, Kuzey Avrupa ve Batı ülkelerini içerisine alacak şekilde genişletmeyi planladıklarını açıkladı. Türkiye'nin pazar sorunu olmadığını vurgulayan Ünal, "Var olan ülke potansiyelleri güçlendirilecek. Ortadoğu'dan turist gelmesi için de, mesela İsrail'den yıllık 500 binlere varan bir turist potansiyelimiz var. Bizim pazar sorunumuz yok. Turizm konusunda Türkiye son derece iyi durumda" ifadelerini kullandı. SABAH'a konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Rusya'nın turizmle ilgili yaptırımlarının her iki ülkeye de zarar vereceğine dikkat çekti. Ayık, "Rusya'daki turizm firmaları da panikte. Ortada gidiş gelişlerle 8 milyon kişilik bir yolcu trafiği var. Bu süreçten 50-100 bin kişinin zarar görmesi muhtemel. Olayın bu kadar uç noktalara taşınmasını doğru bulmuyoruz. Sağduyulu hareket edilmesi gerekiyor" dedi.

DİREKT SEFERLER ÖNEMLİ
Destekler ve tanıtım faaliyetlerinin artırılmasıyla birlikte 2016'nın kayıpsız atlatılabileceğini aktaran Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Başta Almanya olmak üzere İngiltere ve Hindistan pazarında adeta uyuyan bir dev var. Bu pazarlardaki artışla Rusya'yı telafi ederiz" dedi. Almanya'da 63 milyon seyahat yapıldığını belirten Hacısüleymen, Türkiye'nin bu pastadan aldığı payın 5.5 milyonla sınırlı kaldığını hatırlattı. Hacısüleyman, "Eğer THY Almanya Münih'ten Antalya'ya direkt sefer düzenlerse bu oran rahatlıkla 10 milyona çıkarılabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Avrupa'ya yakıt desteği yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN