Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ndan Türkiye'ye 6 milyar dolarlık

IDB Başkanı Ali el-Medeni, Türkiye'ye son 3 yılda 3 milyar dolardan fazla desteği sunduklarını belirterek, "Gelecek 3 yıl için 6 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 3.12.2015 17:25 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 17:27
İslam Kalkınma Bankasından Türkiye'ye 6 milyar dolarlık yatırım

(IDB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali el-Medeni, Türkiye'deki kurumlarla ortaklık fikrinin her zaman gündemlerinde bulunduğunu çünkü Türkiye'nin Dünya Bankasının güçlü fon üyelerinden birisi olduğunu kaydetti.

GELECEK 3 YIL İÇİNDE BU RAKAM İKİ KATINA CIKACAK

IDB'nin yurt dışında işlem gören sukukunun Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda nitelikli cılar arasında alım-satıma açıldığını anımsatan Medeni, bu sukuk enstrümanının kredi notunun da yüksek olduğunu dile getirdi.

İSLAMİ KREDİLER 1 MİLYAR $'A DAYANDI


Medeni, "Türkiye'ye son 3 yılda 3 milyar dolardan fazla yatırım desteği sunduk. Gelecek 3 yıl için bu rakamı iki katına çıkararak, 6 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz" bilgisini verdi.

2016 YILINDA BANKA OLARAK DAHA FAZLA SUKUK İHRAÇ ETMEYİ PLANLIYORUZ

Medeni, 2016 yılında daha fazla sukuk ihraç etmeyi planladıklarını söyledi.

Dünyada İslami finansın büyüklüğünün 2 trilyon dolar civarında olduğuna dikkati çeken Medeni, İslami bankacılığın dünyada en çok büyüyen sektör haline geldiği konusunda bir görüş birliği bulunduğunu kaydetti.

"İSTANBUL FİNANS İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ"

Medeni, önceki hafta Kuveyt'te düzenlenen ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'ın da yer aldığı bir seminerde, katılımcıların vurguladığı gibi, hiçbir sektörün her yıl İslami finans kadar yüzde 17 büyüyemediğini anlattı.

Global ölçekte henüz küçük bir sektör olan İslami finansın büyüme oranının çok yüksek seyrettiğinin altını çizen Medeni, bu büyümenin gelecek birkaç yıl içinde daha da hızlanacağını belirtti.

İSLAM KALKINMA BANKASI 25 MİLYAR DOLAR SUKUK İHRAÇ EDECEK


"İstanbul, İslami finans merkezi olma konusunda muhteşem bir potansiyele sahip" diyen Medeni, İstanbul'un konumu ve dünya çapında büyüyen Türk Hava Yolları (THY) ile önem kazandığına işaret etti.

Medeni, dolayısıyla İstanbul'un finans için çok önemli bir merkez olduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam Kalkınma Bankasından Türkiye'ye 6 milyar dolarlık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN