Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya saçmaladı

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Rusya saçmaladı

Türkiye'ye iftira atmaya çalışan Rusya duvara tosladı. Ankara'nın DAEŞ'ten petrol aldığına yönelik çalakalem iddiaları ABD 'gülünç ve saçma' buldu, Kuzey Irak ve Koç Holding ise yalanladı

Jeti düşürüldükten sonra "Türkiye DAEŞ'ten petrol alıyor" yalanına sarılan Rusya'nın savunma bakanlığı dün tam bir komediye imza attı. Kurmaca haritalarla basın açıklaması yapan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov uluslararası kamuoyuna da rezil oldu.

ÇALAKALEM İDDİALARDA BULUNDULAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu iddianızı ispatlayamazsanız istifa edecek misiniz?" sorusuna yanıt veremeyince Rus makamlar, çalakalem hazırladıkları belgelerle kameraların karşısına geçti. Türkiye'yi suçlamaya çalışan Rusya'nın 'kanıt var' diyerek sunduğu haritalar elle çizilmiş dokümanların ötesine geçemedi. Rusya, Amerika'nın an be an izlediği bölgeden kimse görmeden 16 bin 260 adet petrol tankerinin nasıl geçtiğini, YPG ve Esad'ın kontrolünde bulunan hatta gümrük kapısı Suriye denetiminde olan Haseke'den petrolün nasıl Türkiye'ye ulaştığını açıklayamadı.

ANINDA TEPKİ GÖSTERDİLER

Rusya, Türkiye'yi DAEŞ'ten petrol almakla suçlarken Moskova'ya birkaç saat içinde 6 ayrı yalanlama geldi. En güçlü açıklamayı Beyaz Saray, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı Pentagon ile DAEŞ'e karşı operasyonları yürüten Doğal Kararlılık Operasyonu sözcüsü yaptı. ABD makamları, iddiaları 'saçma sapan ve gülünç' olarak değerlendirirken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi de bir açıklama yaparak Moskova'nın tezinin gerçekle örtüşmediğini vurguladı.

"DAEŞ'TEN PETROL ALMIYORUZ"
Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, DAEŞ'ten petrol almadığını, bu konuda uluslararası koalisyon ile yakın bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

ABD'DEN YALANLAMA: SAÇMA SAPAN VE GÜLÜNÇ

Rusya'nın iddialarına ABD'den de dört ayrı yalanlama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "DAEŞ petrolünün en büyük alıcısının Esad rejimi olduğunu gösteren çok sayıda kanıt var" derken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Julia Mason, "İddiaları reddediyoruz. Böyle bir suçlamayı destekleyen hiçbir kanıt görmedik" dedi. Savunma Bakanlığı yetkilisi Elissa Smith ise Rusya'nın iddialarını reddettiklerini belirterek, "Türkiye, Suriye sınırında güvenliği artırmak için uluslararası partnerleriyle birlikte gerekli adımları atıyor" dedi. DAEŞ'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren de Rus iddiaları için "Saçma sapan ve gerçekten gülünç" dedi.

BÖYLE SEVKIYAT OLMAZ
Rusya'ya göre, DAEŞ petrolü Türkiye'ye üç ayrı koldan ve birbirine düşman olan grupların bölgelerinden geçerek ulaştırılıyor. Bu mümkün değil. Sevkıyat için 16 bin 260 TIR kullanıldığı iddiası da suçlamaların gerçeklerden uzak olduğunu kanıtlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya saçmaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN