Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'E-Dönüşüm'de hedef 100 bin şirket

Maliye Bakanlığı'nın yurt genelinde 2013 yılında başlattığı e-fatura uygulamasına dahil edilen 20 bin şirkete bu ay 30 bin şirket daha eklendi.

Giriş Tarihi: 4.12.2015 13:51
'E-Dönüşüm'de hedef 100 bin şirket

Ocak 2016 itibariyle toplamda 50 bin şirket e-dönüşüm ailesine (e-fatura, e-defter, e-arşiv) katılmış olacak. Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki Teknopark'ta yer alan Digital Planet'in Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, Türkiye'nin istikrarın yanında mükemmel bir mevzuata da sahip olduğunu belirterek, bakanlığın şirket sayısını iki yıl içinde 100 bine çıkarmayı öngördüğünü söyledi. Vural, "Bu sistemin herkese faydası var. Şirketlerin maliyetlerini azaltıyor. Ticareti hızlandırıyor. Maliyet düştüğü için fiyata yansıyacak ve enflasyona olumlu yansıyacak. Devlet daha iyi vergi toplayacak. Kayıt dışının önüne geçecek. Bu da toplumsal refahı etkileyecek" dedi.

Maliye Bakanlığı'nın kararıyla 2013 yılında e-fatura uygulamasına geçildi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamasıyla satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem hedeflendi. Türkiye e-fatura ile birlikte e-defter ve e-arşiv uygulamalarına da geçti. Uygulamaya ilk etapta, cirosu 10 milyon lirayı bulan 20 bin şirket alındı. Bakanlık, bu ay aldığı bir kararla e-dönüşüm uygulama kapsamına 30 bin şirketin daha alınmasına karar verdi. Böylece Ocak 2016 itibariyle e-dönüşe dahil edilen şirket sayısı 50 bine ulaşacak.

3.5 MİLYAR FATURA KAPASİTESİ VAR

Türkiye'nin e-dönüşümde önümüzdeki iki yılda 100 bin şirketi hedeflediğini kaydeden Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, SABAH'a e-dönüşüm sistemiyle ilgili özel açıklamalarda bulundu. Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünde kurulan Teknopark'ta faaliyet gösteren Digital Planet'in aylık 50 milyona yaklaşan bireysel e-arşiv faturasını yönettiğini ifade eden Vural, 3.5 milyar fatura saklama kapasitesine sahip olduklarını ve aylık yaklaşık 100 milyon ekstre, fatura, poliçe gibi belge tasarım ve üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

KATILIM ŞARTI 10 MİLYON LİRA CİRO

"E-dönüşüm içinde bulunduğumuz bilgi çağının bir gereği" ifadesini kullanan Adnan Vural, "2013 yılında bir e-fatura seferberliği yaşadık. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) aldığı karara göre, bu yılsonu itibariyle bu 20 bin firmanın, e-arşiv sistemine geçişine karar verildi. Maliye Bakanlığı'nın aldığı karara göre 2014 yılsonu cirosu 10 milyon ve üzeri aşan 30 bin kuruluşun daha e-dönüşüm sistemine alınacağını kaydeden Vural, "Böylece toplamda elektronik fatura sistemindeki şirket sayısı 50 bine ulaşacak. Bakanlığa göre önümüzdeki 2 yıl içerisinde bu sayının 100 bini bulması öngörülüyor." dedi.

MALİYET VE ZAMAN KAYBINI ÖNLÜYOR

E-dönüşüm sisteminin herkese faydasının olduğunun altını çizen Adnan Vural, e-dönüşüm ailesinin (e-arşiv, e-defter, e-fatura) basım, zarflama, postalama, kurye, alma, açma gibi faturalaşma masraflarını düşüreceğini açıkladı. Vural sistemin, hızlı ticaret, hızlı alışveriş ve hızlı mutabakata imkan sağladığını da söyledi. Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, "Faturalama süreçlerinin basitleşmesiyle operasyonel anlamda da maliyet düşüşleri oluyor, verim artıyor. Bunun devlet açısından da faydası var. Her şey kayıt altında. Vergi kaçağı, vergi tahsilatı, denetim mekanizmaları elektronik ortama taşınıyor." dedi.

TOPLUMSAL REFAHI ARTTIRIYOR.

Sistemle birlikte devletin daha iyi vergi topladığının önemini belirten Adnan Vural, "Bu da toplumsal refahın artması demek. Böylece vergi tabana yayılıyor. Devlet daha fazla vergi topladığı zaman da hizmet kalitesi artacak. Maliyeti düştüğü için fiyatına da yansıtacak ve bu dolaylı da olsa enflasyona olumlu yansıyacak. Bireysel açısından ise, zaman avantajı yaşanacak. E-postaya faturası gelebilecek. Dolayısıyla, çevreye olan faydasız var. Daha az kağıt ve daha az ağaç kesilmesi demek." şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'E-Dönüşüm'de hedef 100 bin şirket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN