Petrol üreten zarar edecek

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Petrol üreten zarar edecek

Maliyet baskısı altında ezilen petrol üreticileri için başabaş noktasına 1 dolar kaldı. Varil fiyatı yedi yılın en düşük seviyesi olan 41 dolara kadar gerileyince iflaslar da arttı. 2015'te iflas eden her iki kurumsal şirketten biri enerji sektöründen oldu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) aldığı üretimi kısmama kararı sonrası petrol fiyatlarındaki düşüş de hız kazandı. 41 dolar seviyelerine inen varil fiyatı başabaş noktası olan 40 dolara doğru ilerliyor. 40 dolar ve altı zarar anlamına geliyor. Dün Brent tipi petrol varil fiyatı yedi yılın en düşük seviyesi olan 41.75 dolara kadar geriledi. Brent petrolü en son Mart 2009'da bu seviyeyi görmüştü. ABD ham petrolü de 2015'in en düşük seviyesi olan 37.75 dolara geriledi.

İRAN GERİ DÖNÜYOR
Bir yandan stratejik riskler, diğer yandan kaya gazı üreticilerinin üretimi artırması sonucu 40 dolarlar telaffuz edilmeye başlandı. Buna bir de ambargodan çıkacak İran'ın 2016'da piyasaya geri dönmesi de eklenince fiyatta hızlı bir yukarı seyir olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İFLASLAR ENERJİDE

Dünya genelinde iflasların sayısı 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyesine gelirken bunlar içinde enerjinin payı da hızla artıyor. 2015'te kurumsal şirketlerde iflas sayısı 100'e dayandı ve bunun yarısına yakını da enerji sektöründe oldu. Cuma yapılan OPEC toplantının sarsıntısı dün borsalarda da devam etti. BP, Shell ve Kingfisher gibi enerji devlerinin hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Halihazırda zarar eden ülkeler dışında kârlı satabilenlerde de bütçe sorunu var. Dünya petrolünün yüzde 40'ını üreten OPEC içinde bütçe açığı ve kamu maliyesinde sorun yaşamayan yok. Petrol fiyatlarındaki düşüşten en çok etkilenen ülkelerden biri olan Rusya'da da dün ruble değer kaybetti. ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımı da eklenince gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de değer kaybı olacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol üreten zarar edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN