Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lanıyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 19:23
Zambiya'da dolar yasaklanıyor

ülkede la ticaret yapılmasını lıyor. Nedeni ise resmi birimi 'nın değerinin oldukça düşük olması. 100 bin kwacha ile Türkiye'de sadece 27 tane alınabiliyor.

TRT World'ün haberine göre Maliye Bakanı ülkede ticaret yapan kişilerin la işlem yapmasını layacak bir kanun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Zambiya'nın resmi birimi 'nın bu yıl dolar karşısında yüzde 30 değer kaybetmesi halkı dolarla iş yapmaya yöneltti. Bu da yerel para kwacha'nın değerini yerle bir etti.

KWACHA'YI DAHA DEĞERLİ HALE GETİRECEĞİZ

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Chickwanda, "Ticaretle uğraşan insanların dolar kullanmasına gerek yok. Böyle yaparak tüketiciyi de zor bir duruma sokuyorlar. Amacımız kwacha'yı daha değerli hale getirmek" diye konuştu.

100 BİN KWACHA 27 TANE DEMEK

Bakan ticarette dolar kullanımının yasaklanmasının yıl sonuna kadar yasalaşacağını söyledi. Uzmanlara göre piyasada dolar alışverişi sınırlandırılınca merkez bankası kuru daha rahat kontrol etme imkanı bulacak. 1 Zambiya Kwacha'sı 0.00027 Türk Lirası'na denk geliyor. 100 bin kwacha ile tanesi 1 TL'den 27 tane ekmek alınabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zambiya'da dolar yasaklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN