Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UNDP 15 milyon yoksulun peşinde

6'ncı Boğaziçi Zirvesi'nde "Yoksulluğu yok etmek" tartışılacak. UNDP Türkiye Koordinatörü Malhotra, "Bunun için özel sektör tabana yönelmeli" dedi

Giriş Tarihi: 9.12.2015
UNDP 15 milyon yoksulun peşinde
Uluslararası İşbirliği Platformu'nun organizasyonunda gerçekleşen 6'ncı Boğaziçi Zirvesi'nin odak noktasında bir süredir tartışılan kapsayıcı iş modeli var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı zirve, "Daha az yoksulluk, daha fazla refah" sloganıyla, "İkiz hedefler: Yoksulluğu yok etmek, refahı taban seviyesinde büyütmek" başlığını taşıyor. Zirveye katkıda bulunanlar arasında yer alan UNDP Türkiye'nin üst düzey yöneticileri, zirve öncesinde yoksullukla mücadelede özel sektör ve hükümetle ne gibi işbirliklerinin yürüteceklerini gazetecilerle paylaştı. Programın Türkiye Koordinatörü Kamal Malhotra, Türkiye'nin UNDP içindeki önemine dikkat çekti. Bu hafta Türk hükümetiyle hem Birleşmiş Milletler hem de UNDP'nin yeni 5 yıllık stratejik işbirliği anlaşmasına imza atacaklarını söyleyen Malhotra, "Odaklandığımız nokta toplumların tabanı olan yoksul kesimi ticari hayatın içine çekmek. Günlük 8 doların altında kazanan dünyada 4.2 milyar, Türkiye'de ise 15 milyon insan var" dedi.

'Kadınlar olmadan yoksulluk bitmez'


UNDP İstanbul Direktörü Marcos Atias Neto da Türk şirketlerinin 'tabanı' üretim ve tüketime dahil edecek iş modellerini hayata geçirmeleri için rehberlik edeceklerini belirtti. Hindistan'da 1 dolara katarakt ameliyatı yapan bir hastaneden örnek veren Neto, "Türkiye'de de iyi örnekler var. Kadınları ekonomiye katmadan 15 milyonu kapsamak mümkün değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNDP 15 milyon yoksulun peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN