"Türkiye'nin acil ihtiyaçlarını karşılayabiliriz"

'ın eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı Althani, ülkesinin esnek bir üreticisi olduğunu belirterek, gerektiğinde Türkiye’nin acil doğalgaz ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 13:29
Türkiye'nin acil enerji ihtiyaçlarını karşılayabiliriz
Boğaziçi Kulübünün düzenlediği enerjinin genç liderleri toplantısı için İstanbul'da bulunan 'ın eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı Mohammed A. Althani, gerektiğinde Türkiye'nin acil doğalgaz ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledi.

Türkiye'nin Katar'dan uzun vadeli ve düzenli sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptının geçen hafta imzalandığını hatırlatan Althani, ithal edilecek LNG miktarının henüz bilinmediğini, miktarı görmek için daha erken olduğunu dile getirdi.

Althani, iki ülkenin stratejik çıkar ilişkisi olduğunu ve Katar'ın Türkiye'ye sadece enerji konusunda destek vermekten öte, diğer sektörlerde de ülkenin yanında olduğunu göstermesi açısından bu anlaşmanın önemli olduğuna dikkati çekerek, "Katar enerjide esnek bir üretici, bu sayede LNG miktarını talebe göre ayarlayabilir ve odağını bir bölgeden diğerine kolaylıkla çevirebilir. Bu anlamda, Katar, Türkiye'nin muhtemel acil enerji ihtiyaçlarını da karşılayabilecek konumda" ifadelerini kullandı.

LNG FİYATLARI GELECEK 3-5 YIL DÜŞÜK SEYREDECEK

Sektörde bir yumuşama beklediklerini dile getiren Althani, "Küresel piyasalardaki petrol arz fazlası tüketilene kadar LNG fiyatlarının gelecek üç beş yıl düşük seyredeceğini tahmin ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin acil enerji ihtiyaçlarını karşılayabiliriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN