Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LNG terminalleri Rusya'ya bağımlılığı azaltacak

İnşa edilecek yeni sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalleri ile Türkiye'nin Rusya'ya olan bağımlılığı da ciddi oranda azalacak.

Giriş Tarihi: 11.12.2015 07:17
LNG terminalleri Rusya'ya bağımlılığı azaltacak
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, inşa edilecek yeni sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminallerinin, Rusya ile yapılacak kontrat yenilemelerinde hem ucuz fiyatlarda anlaşma yapılmasını hem de tek bir ülkeye bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacağını bildirdi.

Karagöl, "Rusya ile Olası Bir Enerji Krizinde Türkiye'nin B Planı" isimli raporunda, Katar ile yapılan anlaşma sonucunda, Türkiye'nin LNG terminallerinden de gaz tedarik edecek olmasının ülkenin elini güçlendireceğini belirtti.

Katar'ın 24,5 trilyon metreküp doğalgaz rezervi ile dünyada üçüncü sırada yer aldığını hatırlatan Karagöl, "İnşa edilecek yeni LNG terminalleri, Rusya ile yapılacak kontrat yenilemelerinde hem ucuz fiyatlarda anlaşma yapılmasını hem de tek bir ülkeye bağımlılığın azaltılmasını sağlayacaktır. Tehditlerin fırsatları doğurduğu gerçeği ile hareketle, Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı sıkıntılı dönemi bir fırsata dönüştürmesi ve yeni enerji projelerine ara vermeden başlaması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LNG terminalleri Rusya'ya bağımlılığı azaltacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN