Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GAP'ta mülteciler için dev istihdam hamlesi

Giriş Tarihi: 13.12.2015
GAP'ta mülteciler için dev istihdam hamlesi

GAP'ta Suriyeli mülteciler, iş dünyası ve halkı bir araya getirecek dev bir anlaşmaya imza atıldı. UNDP, AB, GAP İdaresi ve GSO'nun imzaladığı 5.3 milyon euroluk anlaşmayla mültecilere meslek eğitimi verilecek

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında yapılan Suriyeli mültecilere ilişkin anlaşmanın tüm taraflar açısından sürdürülebilirliği için istihdamı odak alan önemli bir projeye aracı oldu. Zaten UNDP'nin üst düzey yetkilileri anlaşma imzalanır imzalanmaz, "AB, mülteci sorunundan kurtulmak istiyorsa Türkiye'de başarılı istihdam projelerine destek vermeli" diyerek bu konudaki duruşunu belirtmişti. Önceki gün imzalanan, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi Protokol Anlaşması" tarafların aynı görüşte birleştiğini ortaya koydu.

5.3 MİLYON EURO

Protokolde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve UNDP Daimi Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska'nın da imzaları var. Anlaşma kapsamında Şanlıurfa ve Gaziantep başta olmak üzere GAP bölgesinde Suriyeli mültecileri ağırlamanın getirdiği yerel baskının hafifletilmesi, bölge halkı ile göçmenlerin desteklenmesi hedefleniyor. Anlaşma, bölgedeki şirketlerin kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılarken, mültecilere dünyanın her yerinde hayatlarını ikame ettirecek meslekler de kazandıracak. 2017'de tamamlanması planlanan projeye aktarılacak 5.3 milyon euroluk kaynağın tamamı AB'den sağlanacak.

ÜÇ SEKTÖR SEÇİLDİ
GSO Başkanı Adil Konukoğlu, oda yönetimi olarak zaten Organize Sanayi Bölgesi içinde bir mesleki eğitim merkezi projeleri bulunduğunu, bunun şimdi aktarılacak kaynakla genişletileceğini belirtiyor. Konukoğlu, bu sayede 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip sürekli eğitim veren bir bina inşa edileceğini ifade ediyor. 18 laboratuvardan oluşacak merkezde üç ana sektörde eğitim verilecek. Konukoğlu, "Tekstil, makine ve plastik belirlendi. Alt dal olarak 50 iş kolunda usta işçiler yetiştireceğiz" diyor.

YILDA 2 BİN KİŞİ EĞİTİM GÖRECEK
GSO Başkanı Konukoğlu, bölgede sertifikalı teknikerlere ihtiyaç bulunduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: "Minimum iki ay eğitim olacak. Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesi durumunda bu gruptan yüzde 60-70 oranında katılım bekliyoruz. Yerli gençlerimiz de buraya gelebilecek. Merkezin inşaatına mart ayında başlayacağız. En geç mayısta eğitime geçileceğini düşünüyorum. İşinin ehli kişiler eğitim verecek. Yılda 2 bin kişinin mezun olmasını bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GAP'ta mülteciler için dev istihdam hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN