Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapıdan pazarlamacıya müjde

Yargıtay, kapıdan pazarlama sektöründe çalışanlar için önemli bir karar aldı. Mahkeme, bu kapsamda çalışanların, şirket işçisi sayılması gerektiğine hükmetti

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Kapıdan pazarlamacıya müjde
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kapıdan pazarlama sektöründe binlerce kişiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Mahkeme, tali satıcılık sözleşmesi kapsamında kozmetik firmasının ürünlerinin pazarlamasını yapan kişi ile şirket arasındaki ilişkinin iş ilişkisi olduğuna hükmetti. Karara konu dava, herhangi bir gerekçe gösterilmeden ve yazılı bildirimde bulunulmadan iş akdinin feshedildiğini belirterek kıdem tazminatının davalı şirketten tahsiline karar verilmesini talep eden bir kozmetik ürün pazarlayıcısı ev hanımının dava açmasıyla başladı. Hakim-savcıların buluştuğu Hukukmedeniyeti.org sitesine göre, dosyayı inceleyen yerel mahkeme, taraflar arasındaki ilişkinin iş ilişkisi olamadığı gerekçesi ile görevsizlik kararı verdi. Yerel mahkemenin görevsizlik kararının temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin önüne geldi. 9. Hukuk Dairesi yaptığı incelemede önemli değerlendirmelere yer vermek suretiyle davacı ile davalı arasındaki ilişkinin iş ilişkisi olduğu dolayısıyla yargılamada iş mahkemelerinin görevli olduğuna vurgu yaparak ilk derece mahkemesinin kararını bozdu.

KARARDA NE DİYOR?

Hukuk Dairesi'nin kararı şu gerekçelere dayandı: "Sonuç olarak; pazarlamacılık İş Kanunu kapsamındadır. Dosya içeriğine göre taraflar arasında yapılan kozmetik ürünleri tali satıcılık sözleşmesi incelendiğinde, tipik pazarlamacılık sözleşmesinin unsurlarının bulunduğu, davacının sürekli olarak, davalı işveren hesabına ve işletmesinin dışında, her türlü işlemin yapılmasına aracılık ettiği anlaşılmaktadır. Mahkemece işin esasına girilerek karar verilmesi gerekir. Yazılı gerekçe ile görevsizlik kararı verilmesi hatalıdır."

İŞÇİ HAKKI ELDE EDEBİLECEKLER
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kararı özellikle ev ortamlarında broşürler kanalı ile kozmetik ürünleri konusunda hiçbir statü sahibi olmadan pazarlamacılık yapan yaklaşık 20 bin ev kadının ilgilendiriyor. Bu karara göre, bu işi yapanlar işçi haklarına sahip olabilecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapıdan pazarlamacıya müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN