Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımdan istihdam çıkacak

Tasarımı, kırsal kalkınma modeliyle Anadolu'ya yayarak, sadece "beyaz" kesime değil, toplumun geneline sunmayı amaçlayan Tasarım Vakfı Kurucusu Malhan, bu girişimiyle istihdam da yaratacak

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Tasarımdan istihdam çıkacak
Tasarım hayatına 1972'de Ankara Demir Sanayi Sitesi'ndeki küçük bir metal atölyesinde başlayarak Koleksiyon Mobilya'yı kuran mimar Faruk Malhan, yaratıcılık akımının Türkiye'deki önder isimlerinden biri. Üç yıl önce iş hayatından ayrılan ve kendi ifadesiyle artık kâr amacı gütmeyen tasarım faaliyetinin hayata kazanımı süreci içerisine giren Malhan, 2013'te kurduğu Tasarım Vakfı aracılığıyla kırsal kalkınmaya da destek olmaya başladı. Vakfın tüm etkinliklerini Karya Tasarım Akademisi altında toplayan Malhan, akademiyi kırsal bölgelerdeki zanaatları canlandırmak ve istihdam sağlamak amacıyla kurduklarını söyledi. Malhan, "Karya Akademi'deki çalışmalarımızın en kritik noktası tasarımın 'beyaz' olmaktan çıkmasıdır. Yani bir miktar asil olmaktan uzaklaşmasıdır" dedi.

TEZGÂHLAR ÇALIŞACAK

Malhan, kırsal kalkınma için tasarım alanında yaptıkları faaliyetleri şöyle özetledi: "Mesela Rize'den gelen iki dokuma tezgâhçısı verdiğimiz tasarım örneklerini dokudu ve prototipler çıkardı. Rize'ye, Trabzon'a ipliklerimiz gidecek. Oradaki tezgâhlar bu prototipleri dokumaya hazır. Takılar için Midyat'ta çalışma yaptık. Midyat'taki Meslek Yüksek Okulu'nda telkari bölümü açıldı."

USTA SAYISI AZALIYOR
Malhan, çalışmaları sırasında kırsal bölgelerdeki ustaların azaldığını gözlemlediğini söyledi. Midyat'ta satılan birçok telkârinin Endonezya malı olduğunu vurgulayan Malhan, "Seramik çalışmalarımızda da, tasarımcılardan çıkarılan işleri kırsal bölgelerde kurulacak olan işliklerde özellikle kadınlara ve gençlere aktarıp, dünya pazarına çıkarmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız artacak. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde olacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımdan istihdam çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN