Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB süreci ekonomik fasıllarla canlanıyor

Giriş Tarihi: 15.12.2015
AB süreci ekonomik fasıllarla canlanıyor
Avrupa Birliği (AB) ile 2013'ten bu yana dondurulan ilişkiler yeniden canlanıyor. 17 numaralı 'Ekonomik ve Parasal Politika' faslının açılmasıyla Türkiye'nin katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 15'e yükseldi. Ekonomik ve Parasal Politika faslı temel olarak üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını kapsıyor.

EKSİĞİMİZ YOK

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında AB ile açılan yeni faslın yatırımlar ve refah artışı açısından önemli olduğunu söyledi. Şimşek, "Bu fasıl (17) için Türkiye'nin önemli bir eksiği yok, kapanış kriterleri olarak verilenler gerçekleştirebileceğimiz konular. Tekrar ilişkilerin canlanıyor olması Türkiye için yeni bir çıpadır. Türkiye'nin risk primini azaltacaktır" diye konuştu. Geçmişte 17. faslın Fransa tarafından bloke edildiğini de hatırlatan Şimşek, "Türkiye uzun bir süredir Mastricht kriterlerini sağlıyor. Bu sene genel devlet sıfır bütçe açığı verecek. Bu birçok AB ülkesinin performansının ilerisinde. Kamu borcunun milli gelir oranı yüzde 34 ile AB ortalamasının üçte biri" dedi. Bakan Şimşek, AB'nin faslın kapanış kriteri olarak öne sürdüğü bazı hususlar olduğunu hatırlatarak, "Merkez Bankası'nın meclis üyelerinin sürelerinin 3 yıldan 5'e çıkartılması konusu. Bu bağımsızlığı güçlendirir diye düşünüyoruz" diye konuştu.

GÜMRÜK BİRLİĞİ MASADA
Şimşek, önümüzdeki dönemde AB ile ilişkileri derinleştirmek için en önemli enstrümanın Gümrük Birliği olduğunu belirterek, "Hizmetler sektörünün, kamu alımlarının tarımı da içerecek şekilde genişletilmesidir" dedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da "Çok önemli bir anı yaşıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB süreci ekonomik fasıllarla canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN