Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fed'in sarsıcı bir etkisi olmaz

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Fed'in sarsıcı bir etkisi olmaz
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın beklenen faiz kararını değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Fed'in bizim üzerimizde çok kalıcı, sarsıcı bir etkisi olacağını düşünmüyorum" dedi. aHaber'in sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, piyasalarda geçen hafta yaşanan oynaklığa vurgu yaparak, Türkiye'nin dünya ekonomisinden negatif olarak ayrışmadığını, aksine kimi zaman pozitif ayrıştığını ifade etti.

AVRUPA'YA AÇILMALI

Bütçe disiplininden hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerinin altını çizen Davutoğlu, "Taahhütlerimiz kesinlikle bütçe disiplinini bozmayacak. Makro ekonomik dengeler ve finansal yapımızda son derece sağlam bir arka planımız var" diye konuştu. Davutoğlu, komşu ülkelerde daralma varken ve küresel ekonomilerde büyüme sınırlıyken yapılması gerekenin yeniden Avrupa piyasalarına açılmak olduğunu söyledi. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için çok önemli adımlar düşündüklerini belirten Davutoğlu, yatırımcıların aradığının hukuk garantisi olduğunu, bu alanda geniş bir reform planları bulunduğunu vurguladı. Başbakan, ocak ve şubatta yatırımcıların yanı sıra devletler ve bazı yabancı kurumlarla da temaslar olacağını belirtti.

EKONOMİ BİR BÜTÜN
Merkez Bankası ile ilgili tartışmanın gerçek boyutunun ötesine taşındığı kanısında olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, ülke ekonomisini bir bütün olarak görmek gerektiğini ve Merkez Bankası'nın bu bütünün içinde bir yapı olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Merkez bankamız araçsal bağımsızlık yönünden gerekli adımları atar. Bağımsızlığa bunun dışında bakarsak resmi doğru görmemiş oluruz" diye konuştu.

AKKUYU'DA SORUN YOK
Davutoğlu Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmak istediklerini söyleyerek, Akkuyu Nükleer Santrali'nin durmasını gerektirecek bir durumun şu anda bulunmadığını kaydetti. Rusya'dan doğalgaz akışı konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmadığını da belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ümit ederim Rusya var olan anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmekten imtina etmez."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'in sarsıcı bir etkisi olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN