Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da ürünleri terminali anlaşması

Giriş Tarihi: 16.12.2015 17:56
Mısır'da petrol ürünleri terminali anlaşması

Doğal Gaz Holding Şirketi (EGAS) ile Arap Boru Hatları Şirketi (SUMED) arasında 324 milyon dolar değerinde petrol ürünleri terminali inşa edilmesini içeren anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, EGAS ile SUMED şirketleri arasında ülkenin doğusunda ve Kızıl Denizi kıyısında yer alan El-Aynu's-Suhne bölgesinde 324 milyon dolar değerinde petrol ürünleri terminali inşa edilmesini içeren anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Terminalin, doğalgaz gemilerinin yanaşması için 2,2 kilometre uzunluğunda ve 15-19 metre derinliğinde iskeleden oluştuğu ifade edilen açıklamada, terminalin 216 bin metreküp doğalgaz ile 170 bin metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz kapasitesine sahip olacağı kaydedildi.

Terminale, doğalgaz gemilerinin yanı sıra çeşitli petrol ürünleri taşıyan gemilerin de yanaşabileceğine işaret edilen açıklamada, terminalin söz konusu ürünlerin depolanması için tankerlere de sahip olacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, imza töreninde konuşan Petrol Bakanı Tarık el-Molla'nın, bakanlığının petrol ürünleri ile doğalgaz temin etmek ve Mısır'ı bölgesel enerji merkezine dönüştürme stratejisi kapsamında gereken altyapının tamamlanması amacıyla birkaç projenin uygulanmasının sürdüğünü söylediği aktarıldı.

Petrol bakanlığına bağlı Mısır Petrol Şirketi (EGPC) SUMED'in yüzde 50'sine sahip iken geri kalan yüzde 50'si Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar ülkelerinden oluşan grubun elinde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da petrol ürünleri terminali anlaşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN