Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye dost ve müttefik ülkelere piyade tüfeği satacak

Giriş Tarihi: 16.12.2015 10:52 Güncelleme Tarihi: 16.12.2015 11:18
Türkiye dost ve müttefik ülkelere piyade tüfeği satacak

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca yürütülen Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında karar verilen seri üretim sözleşmesi Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. (Kalekalıp) ile 60 Milyon TL bedelle imzalandı.

SSM'den yapılan açıklamaya göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birliklerine teslim edilecek, ilk etaptaki ihtiyaç olan 35 bin 14 MPT-76'nın tedarik edilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, daha önce Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) ile 20 bin MPT-76 üretimi için sözleşme imzalanmıştı.

Kalekalıp ile imzalanan ikinci dönem sözleşmesi kapsamında ise 15 bin 14 adet MPT-76 üretilecek. İlk aşama teslimatları ile birlikte iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri de yapılacak.

SSM, "Tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri tamamen millî imkânlarla gerçekleştirilmiş olan MPT-76'nın seri üretim döneminde, öncelikle silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hafif silah ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir" açıklaması yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye dost ve müttefik ülkelere piyade tüfeği satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN