Katar'dan Türkiye'ye desteği

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, Türkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini belirterek, " dahil her anlamda Türkiye'nin yanındayız. Kardeş ülke Türkiye, ne kadar LNG isterse tedarik etmeye hazırız" dedi.

Giriş Tarihi: 17.12.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 12:33
Katar'dan Türkiye'ye enerji desteği
Al-Şafi, Türkiye ile Katar arasında 1,2 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ticareti bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından iki ülkenin ilişkilerinin daha da geliştiğini vurgulayan Al-Şafi, "Türkiye bizim için kardeş ülkedir ve dahil her anlamda Türkiye'nin yanındayız. Kardeş ülke Türkiye, ne kadar LNG isterse tedarik etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Katar'ın, Ortadoğu politikalarında da tam bir görüş birliği içinde bulunduğuna dikkati çeken Al-Şafi, şöyle konuştu:

"Özellikle Suriye, Yemen ve Libya'da aynı görüş ve prensipleri paylaşıyoruz. Bölgedeki halkın özgürlüğü ve istikrarı için çalışıyoruz. İki devlet, yani Katar ve Türkiye onurlu bir duruş sahibidir. Bizim temennimiz siyasi bir çözüm oluşması ve Suriye halkının memnun olmasıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Aralık'ta Katar'a ziyaretinde, BOTAŞ ile Katar'ın milli petrol şirketi arasında uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapılmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzalanmıştı. Ziyarette ayrıca Katar ve Türkiye arasında karşılıklı vizelerin kaldırıldığı bildirilmişti.


Öte yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre Türkiye'nin 2013'te 309 milyon metreküp olan Katar'dan ithal ettiği LNG miktarı, geçen yıl 1,2 milyar metreküpe yükseldi. Katar, dünyanın en çok LNG ihracatı yapan ülkesi. Geçen yıl dünyadaki toplam LNG arzının yaklaşık 3'te 1'i Katar'dan karşılandı.

Bu arada Katar, dünyadaki doğalgaz rezervlerinin de yüzde 14'üne sahip bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'dan Türkiye'ye enerji desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN