Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 projeden 33 bin projeye

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu () Başkanı Ahmet Arif Ergin, "10 yıl önce birkaç yüz proje teklifi alırken bu sene 33 bin proje teklifi alıyoruz. Bunların elemelerini gerçekleştiriyoruz, kıymetlerini tartıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 18.12.2015 17:50 Güncelleme Tarihi: 18.12.2015 17:54
100 projeden 33 bin projeye
Ergin, Marmara Teknokent (MARTEK) Yeni İdare ve Kuluçka Binası Temel Atma Töreni'nde, teknoparkların bilginin teknolojiye ve ekonomik faydaya dönüşmesinde önemli halkalardan biri olduğunu söyledi.

Üniversitelerdeki fikirlerin gelişmesi ve bunların uygulama planına dönüşmesi sürecine değinen Ergin, "Bizde bir deyim var, 'denizi geçip derede boğulmak' diye. Bu kadar fikrin bir araya gelmesinden sonra teknolojinin ekonomik hayata geçme noktasında Türkiye bunun sıkıntısını yaşıyor" diye konuştu.

Ergin, TÜBİTAK olarak Ar-Ge desteklerini hem şekillendirip hem de yakından takip ettiklerini anlatarak, "10 yıl önce birkaç yüz proje teklifi alırken bu sene 33 bin proje teklifi alıyoruz. Bunların elemelerini gerçekleştiriyoruz, kıymetlerini tartıyoruz. Desteklenmeye değer bulduğumuz proje sayısında da yine 10 yılda yaklaşık 9 kat artış görüyoruz" ifadelerini kullandı.

3 BİLİRKİŞİ, TÜBİTAK'TAN KOVULUNCA YURTDIŞINA

Bu kadar Ar-Ge desteği verildikten sonra ürünlerin ticari hayata dönüştürülmesinde belirli zorlanmalar hissettiklerini dile getiren Ergin, şöyle konuştu:

"Bu dönüşümün en vazgeçilmez parçası olarak bu teknoparkta olduğu gibi girişimci ruha sahip olan KOBİ'lerin yaptıkları faaliyetler yer alıyor. Ar-Ge merkezleri kanunu geçmeden önce Ford gibi büyük kuruluşların da burada yer alması zorunluydu. Ama kanundan sonra artık KOBİ odaklı çalışma merkezi haline geldik. Yine 2 yıl önce yapılan değişiklikle kuluçkaların ve teknoloji transfer ofislerinin kurulma zorunluluğuyla teknopark hayatı bir kat daha güncel hale geldi. Bugün temellerini atacağımız bina bu bakımdan öneme sahip."

TÜBİTAK'TAN UGANDA'YA SANTRAL

Ergin, MARTEK'in teknopark bölgesi içerisindeki faaliyetlerini kendisine yakışmayan şartlarda gerçekleştirdiğini belirterek, "Bu bina ile hem hak ettiği güzel mekana kavuşacak hem de teknolojinin ticari hayatla buluşmaya başladığı hem kuluçkası hem de teknoloji transfer ofisiyle de faaliyetine devam etmeye başlayacak. Bu bakımdan teknokentleri genel olarak ama MARTEK'in ve temeli atılacak binanın hayata geçmesini onurla, gururla destekliyorum" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, 2023 HEDEFLERİNE KARARLILIKLA İLERLİYOR

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da bu törenlerin Türkiye'nin büyük bir geleceğe güvenli, kararlı ve emin adımlarla yürüdüğünü gösterdiğini ifade ederek, 2023'te dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi hedefine doğru kararlılıkla ilerlendiğini söyledi.

Bilgi temelli ekonominin hedeflendiğini anlatan Güzeloğlu, bu anlamda gayri safi milli hasılada ilk defa Ar-Ge harcamalarının yüzde 1'e ulaştığını dile getirdi.

TÜBİTAK KAÇAN YILDIZ KEŞFETTİ

Güzeloğlu, stratejik üretimde Kocaeli'nin önemli bir yerde bulunduğunu aktararak, "Kocaeli bu hedefin sanayide dönüşümünü belki bir model kent olarak gerçekleştirecek. Türkiye'nin artık ulaşması gereken orta ve yüksek teknolojik üretime dönük süreçte bir model olarak kendini uluslararası alanda hissettirecektir" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Ergin, Güzeloğlu ve beraberindeki protokol üyeleri binanın temelini attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 projeden 33 bin projeye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN