Halisdemir: Türkiye ikinci yuvanız olsun

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Halisdemir: Türkiye ikinci yuvanız olsun

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun icra kurulu başkanı Halisdemir, "Türkiye ikinci vatan programını hayata geçirmelidir" dedi

Fuara katılan Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir, İstanbul'un Avrupa'nın üçüncü büyük turizm kenti olduğunu belirterek, başta Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere yatırımcıların İstanbul'dan konut almak istediklerini söyledi. Halisdemir, üç yıldır rafta olan Türkiye'nin hem fiyat yaşam tarzı açısından cazibesini artırdığını ifade etti. Halisdemir, "Londra ve Paris'e göre İstanbul oldukça ucuz kaldı. Londra metrekare fiyatı 40 bin poundu görmüşken İstanbul'da hâlâ 2.500-3.000 dolardan bahsediyoruz. Hem iç dinamikler hem yabancı ilgisi nedeniyle en az 10-15 yıl daha emlak fiyatlarının yukarıya gideceği bir trendin oluşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

10 MİLYAR $'A ÇIKAR
Türkiye'nin yabancıya mülk satışında henüz yolun başında olduğunu belirten Önder Halisdemir, şöyle konuştu: "Türkiye gayrimenkulleri rafa çıkalı 3 yıl oldu. Doğru adımlar atılırsa yılda 3-3.5 milyar dolar olan yabancıya satış rakamını 10 milyar dolara çıkarırız." Yabancıya satışın önemli bir ihracat olduğuna dikkat çeken Halisdemir, Türkiye'nin 'ikinci vatan programı'nı devreye sokmasını önerdi. Halisdemir, "Bize muhtaç olan 3 milyon Suriyeliye kapımızı açtık. Şimdi parası olana da kapımızı açmalı ve burası sizin ikinci vatanınız olsun demeliyiz" diye konuştu. Son 35 yılda İstanbul'da 7 milyon metrekare inşaat yapıp 30 binden falza ünite üreten Ağaoğlu, Anadolu'ya da açılma kararı aldı. Başta yabancıların ilgi gösterdiği kentler olmak üzere Anadolu'nun çeşitli şehirlerde yatırım yapacaklarını açıklayan Halisdemir, "Sadece konut değil içinde ofis, AVM, okul ve hastanenin de olduğu büyük ölçekli projeler hayata geçireceğiz" diye konuştu.

EV ALANA VATANDAŞLIK VERİLSİN
Yabancıya satışta bürokrasinin azalması gerektiğine dikkat çeken Önder Halisdemir, oturma izni ve vatandaşlık verilmesinin önemine dikkat çekti. Türk şirketlerin yabancıya satışta yeni adreslere yöneldiğini belirten Halisdemir, "Ortadoğu'ya gittik, şimdi Kafkaslardayız. Bunun yanında Batı ülkelerine de yönelmeliyiz. Hem ülke hem de şirketler olarak 'road show'lar yapmalıyız. Biz şirket olarak yaşlı evi projeleri için Batı ülkelerindeki fonları ziyarete başlayacağız" diye konuştu.

KREDİ ORANI % 35 OLANA KADAR ARTIŞ SÜRER
Türkiye'de banka kredileri içinde konut kredisinin payının yüzde 7 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Halisdemir, "Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 50'ye kadar çıkmış durumda. Türkiye'de mortgage kullanım oranı yüzde 35'e çıkana kadar konut fiyat artışının devam edeceğini söyleyebiliriz" diye konuştu. Tüm dünyada ekonomik gelişmenin hızlı konutlaşmadan başladığını belirterek, Almanya ve İngiltere örneğini veren Halisdemir, konutun diğer tüm sektörlere öncülük ettiğini belirtti. Halisdemir, "Özellikle gayrimenkulü menkulleştiren ülkelerin zenginleştiğini görüyoruz. Türkiye'de şu anda hiç kaldıraç yok. Daha gidecek çok yolumuz var" dedi. İstanbul'da Ağaoğlu projelerinin yıllık bazda ortalama yüzde 25 prim yaptığı bilgisini de veren Halisdemir, temas kurdukları yabancı yatırımcıları bu getirinden faydalanmaya çağırdıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halisdemir: Türkiye ikinci yuvanız olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN