Yabancı şirketlerin talebi ofis pazarını büyüttü

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Yabancı şirketlerin talebi ofis pazarını büyüttü

Uluslarararı şirketlerin bölge müdürlüklerini İstanbul'a taşımaları İstanbul'daki ofis piyasasını büyüttü. Pazara yıl sonuna kadar 1.4 milyon metrekarelik ofis eklenecek

Dünya metropolleri arasında önemli bir yere sahip olan İstanbul'da şu anda 1 milyon metrekarelik ofis stoku mevcut. 2016 yılına kadar var olan arza 1.4 milyon metrekare ofis stoku daha eklenmesi öngörülüyor. Gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, İstanbul'da 2015 yılının ilk üç çeyreğinde 110 bin metrekarelik ofis işlemi gerçekleştiğini kaydetti. Erol şunları söyledi: "Önümüzdeki yılın sonunda var olan mevcut arza 1.4 milyon metrekare ofis stoku eklenerek, 2017 yılında bu rakamın 6.5 milyon metrekarelere çıkması bekleniyor."

Konuttan daha kârlı

Yerli ve yabancı kurumsal firmalardan uzun soluklu talepler aldıklarını, ofis yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına bağlı olarak yükselen ofis kiralarının, ofis yatırımlarının getirisinin konut yatırımlarının getirisinden daha yüksek olmasına zemin hazırladığını vurgulayan Erol, uluslararası şirketlerin bölge müdürlüklerini İstanbul'a taşımaları ile hem satış işlemlerinde hem de kiralamalarda artış yaşandığının altını çizdi. Erol, "Üçüncü havaalanının inşası ve ulaşım ağlarının her geçen gün artması uluslararası firmaların İstanbul'u tercih etmesine neden oluyor. Gelişen metro hattı ve altyapı çalışmalarıyla birlikte İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Kağıthane ve Seyrantepe, Anadolu Yakası'nda ise Kozyatağı, Ümraniye, Ataşehir, Maltepe ve Kartal'a ilgi her geçen gün artıyor. Tercih edilen adreslerde metrekare fiyatları 20-45 dolar arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı şirketlerin talebi ofis pazarını büyüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN