Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EPDK'dan 'serbest tüketici' kararı

Giriş Tarihi: 19.12.2015 14:50
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2016 için doğalgazda serbest tüketici olma sınırını belirledi. Konutlarda 75 bin metreküp kullanan da serbest tüketici sayılacak.

EPDK'nın konuya ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. 2016'da doğalgaz piyasasındaki tüketicilere uygulanmak üzere serbest tüketici olma sınırını belirleyen Kurul kararı, 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girecek.

2015'te uygulanan, konut tüketicileri (evsel tüketiciler) hariç olmak üzere, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsünde sayılacak. Konut tüketicileri için serbest tüketici olma sınırı 75 bin metreküp olacak ve tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınacak.

Tüketim miktarına bakılmaksızın elektrik ve ısı enerjisi üreten kojenerasyon tesisi sahibi kişiler ve kullanıcı birlikleri serbest tüketici statüsünde olacak. Doğalgazdan kendi elektriğini üreten sanayi bölgeleri, birlikler de bu şart kapsamında yer alacak.

BÜYÜK SİTELERE İÇİN AVANTAJ

75 bin metreküp sınırının getirilmesi, az sayıda konut tüketicisini etkileyecek. Bu kapsama girme şartlarına sahip büyük siteler ve rezidanslar gibi kullanıcıların, 'serbest tüketici' vasfı kazanmasının da önü açılmış oldu.

Tek sayaçla gaz alımı yapan bu tip kullanıcılar, doğalgazı istediği dağıtıcıdan alabilecek ve fiyat avantajı sağlayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK'dan 'serbest tüketici' kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN