Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki lav tünelleri 260 bin yıllık

Giriş Tarihi: 19.12.2015 14:53

'da (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. , geçtiğimiz günlerde bölgede bulunan lav tünellerinin yaklaşık 260 bin yıllık olduğunu söyledi.

Üniversiteden bir ekiple birlikte Hassa İlçesi'nin coğrafyası hakkında araştırma yaparken 4 adet lav tüneli ile karşılaştıklarını belirten Doç. Dr. Atasoy "Tüneller günümüze en yakın zaman dilimi içerisinde meydana gelmiş lav bölgesinde bulunmaktadır. 260 bin yıl önce Doğu Anadolu fayını takiben volkanik malzeme yeryüzüne çıkıyor. Dolayısıyla içerisindeki gaz, özelliğine göre akıcı olduğu için lav tünelleri meydana gelmiş" dedi. Haydarlar Köyü yakınlarındaki tünellerde yaptıkları ölçümlerde 600 metreye kadar ilerleyebildiklerini söyleyen Atasoy "Mağaranın yüksekliğinin 7-8 metre, genişliğini ise 15-20 metre civarında olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

Atasoy, bölgedeki coğrafi oluşumun, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7'nci Bölge Müdürlüğü tarafından tescillenerek kayıt altına alınan Türkiye'nin ilk lav tüneli mağarası olduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'daki lav tünelleri 260 bin yıllık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN