Vodafone'dan dijital dönüşüme 5 milyar TL

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Vodafone'dan dijital dönüşüme 5 milyar TL

Vodafone, 2013-14 mali yılının ikinci yarısında ilan ettiği ve 5 yıllık bir dönemi kapsayan 'Dijital Dönüşüm Hareketi'nin ilk iki yılını 5 milyar liralık yatırımla kapattığını açıkladı

Vodafone, 2013-14 mali yılının ikinci yarısında ilan ettiği "Dijital Dönüşüm Hareketi" kapsamında teknoloji, sosyal ve hizmet alanlarındaki yatırımlarına hız verdi. Türkiye'de 10'uncu yılını kutlayacağı 2016'ya toplam 17 milyar TL'lik yatırımla girecek olan Vodafone, 2013-14 mali yılının ikinci yarısında ilan ettiği ve 5 yıllık bir dönemi kapsayan "Dijital Dönüşüm Hareketi"nin ilk 2 yılını 5 milyar TL'lik yatırımla kapattığını duyurdu. Son 2 yılda bir yandan dijitalleşmeye katkıda bulunurken, bir yandan da dijital dönüşüm hedefinin bir ülke vizyonu haline gelmesinde önemli rol oynayan Vodafone Türkiye, bu süreçte yüzde 35.9 ile toplam mobil gelir pazar payında önemli bir seviyeye ulaştı.

FAALİYET KÂRI 301 MİLYON TL

Vodafone Türkiye'nin 2015-16 mali yılı ilk yarıyıl sonuçlarını değerlendirmek ve iki yılını dolduran "Dijital Dönüşüm Hareketi"nin sonuçlarını paylaşmak üzere düzenlenen toplantıya Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ile İcra Kurulu Başkan Yardımcıları katıldı. Öğüt, yatırım ve büyüme açısından başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. 2015'in özellikle genişbant yatırımlarını hızlandırdıkları bir yıl olduğunu belirten Öğüt, "Çift haneli toplam gelir büyümesini 12 yarıyıldır sürdüren şirketimiz, bugüne kadarki en yüksek yarıyıl toplam geliri olan 4.4 milyar TL'ye ulaştı. Şirketimizin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr'ı yüzde 29.6 artışla 848 milyon TL'ye yükseldi. Faaliyet kârımız 301 milyon TL olarak gerçekleşti" diye konuştu.

TOPLAM ABONE SAYISI 21.6 MİLYONA ULAŞTI
2015-16 mali yılının ilk yarısında toplam 814 bin net abone kazanarak mobil telekom pazarında "en çok net abone kazanan operatör" olduklarına dikkat çeken Öğüt, "Toplam abone sayımız 21.6 milyona ulaşırken, faturalı abone sayımız da 9.2 milyona çıkarak toplam bazımızın yüzde 43'ünü oluşturdu" dedi. Sabit genişbant abone sayılarının da geçen yılın aynı dönemine göre üç katına çıkarak 183 bine ulaştığını ifade eden Öğüt, "Akıllı cihaz penetrasyonumuz yüzde 53 seviyesine çıkarken, her iki Vodafone abonesinden biri akıllı telefon sahibi oldu. Buna bağlı olarak, abonelerimizin veri kullanımı yüzde 140 artışla 43.9 bin terabayt'a yükseldi. Bu da mobil veri gelirlerimizde yüzde 92'lik artışı beraberinde getirdi" diye konuştu. Öğüt, 2016 yılında telekomünikasyon sektörünün en önemli gündem maddesinin 4.5G teknolojisi olacağına dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone'dan dijital dönüşüme 5 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN