Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mali disiplinden milim sapılmayacak

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Mali disiplinden milim sapılmayacak

DEİK Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Davutoğlu, "Vaatlerimizin hepsini yerine getireceğiz ama mali disiplinden milim sapmayacağız. Bu ekonominin çıpasıdır" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin mali açıdan dünyaya örnek hale geldiğini vurgulayarak, "Vaatlerimizin hepsini yerine getireceğiz ama mali disiplinden milim, miktar sapmayacağız. Bu ekonomimizin en önemli çıpasıdır, bunu koruyacağız" diye konuştu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Davutoğlu, ikinci nesil reformlarla Türkiye'yi orta gelir tuzağından çıkarıp, yüksek gelir grubuna taşımayı hedeflediklerini söyledi. Davutoğlu, "Şimdi artık üretim için, ihracat için sosyal adelet ve sosyal barış için hep birlikte yola çıkmanın vakti" diye konuştu. 2016 eylem planı ve reform paketini süratle yürürlüğe koyduklarını kayden Davutoğlu, "AB'ye tam üyelik başta olmak üzere yeni bir sayfa açtık. Türkiye'nin sadece ekonomik, jeopolitik gücüne değil demokrasine de gıpta ile bakılıyor" dedi.

DÜNYAYA AÇILACAĞIZ

Türkiye'de son dönemde önemli bir değişim yaşandığını aktaran Davutoğlu, büyük Türkiye'yi dünyaya açmaya kararlı olduklarını söyledi. Yeni bir dönemin başında bulunduklarını belirterek, aşkla heyecanla, yeniden ve daha güç almış şekilde vatandaşların, milletin hizmetinde olduklarını belirtti. Başbakan asgari ücret artışında yükün paylaşılacağını söyledi. Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la bir sonraki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısı'nın şubatın ilk yarısında İzmir'de yapmaya karar verdiklerini aktardı.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ
Genel Kurul'da yapılan seçimlerle 2015-2019 dönemi DEİK Yönetim Kurulu belirlendi. Ömer Cihad Vardan'ın başkanlığı sürdüreceği kurulda, Halim Mete, Mehmet Büyükekşi, Sedat Şükrü Ünlütürk, Mithat Yenigün başkan yardımcısı olarak görev yapacak.

'HELAL LOKMA KARDEŞİ OLUN'
Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne de katılan Başbakan Davutoğlu genç girişimcilere seslenerek, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu şartlardan olumsuz şekilde etkilenen genç esnafa sahip çıkın. Her biriniz Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Bingöl ve Van'da bir genç esnafı kan kardeşi, dava kardeşi, can kardeşi edinin. Burada Ekonomi Bakanlığımız MÜSİAD devreye girebilir. Buradaki her kardeşimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir helal lokma kardeşi olsun. Lokmaları paylaşacağı, silahlara, hendeklere, barikatlara karşı lokmalarını, aşını paylaşacağı bir kardeşi olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali disiplinden milim sapılmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN