te son yılların en verimli sezonu

Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından Karadeniz'de balığı avcılığında son yılların en verimli sezonunun gerçekleştirildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 21.12.2015 14:05
Mezgitte son yılların en verimli sezonu
Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, in son yıllarda en verimli sezonunu yaşadığını söyledi.

Mezgitin şu ana kadar istenilen miktarda avlandığını ifade eden Arslan, "Geçen yıl günlük ortalama 50-200 kilogram arasında avlanıyordu. Bu yıl mezgit balığı 300-500 kilogram arasında avlanıyor, hatta birkaç gün 1 tona yakın mezgit avlayan teknelerimiz oldu. Bu da demektir ki mezgit balığında verim iyi" dedi.

Arslan, hava şartları iyi gittiği sürece mezgitin istenilen miktarda avlanmaya devam edeceğini belirterek, "Teknelerimiz yaklaşık üç aydır mezgit avcılığı yapıyor, üç ay da gayet iyi geçti. Aralık ayını da bu şekilde güzel geçiririz ama ocak ayından sonra bunu söyleyemeyebiliriz. Ocak ayından sonra mezgit avcılığı azalacak, fiyatı da yükselmeye başlayacaktır" diye konuştu.

Tezgahlarda 7-10 lira civarında satılan mezgitin, balıkçılardan 3 lira gibi bir fiyata alındığına dikkati çeken Arslan, "Maalesef bu üzücü bir durum. Sabahın erken saatlerinde soğuk, fırtına demeden ekmeğinin peşine düşen balıkçı emeğinin karşılığı alamıyor. Parayı yine aracılar kazanıyor, balıkçı ve vatandaş bu işten olumsuz etkileniyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezgitte son yılların en verimli sezonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN