MGK'dan hendek raporu

Terör saldırılarının Doğu ve Güneydoğu ekonomisine maliyeti MGK'da görüşüldü. 6 aylık zarar 5 milyar TL'yi aştı. 1.5 milyona yakın insanın iş umudu söndü

Giriş Tarihi: 21.12.2015
MGK'dan hendek raporu
PKK'nın açtığı hendekler ve terör eylemlerinin bölge ekonomisine verdiği zarar, Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) masaya yatırıldı. Bölgeden gelen son verilere göre, 6 ayda Silopi, Cizre, Nusaybin, Sur ve Dargeçit olmak üzere yüzlerce işyeri, bina, araç, baraj, enerji hattı zarar gördü. Ekonomi tıkanma noktasına geldi, üretim üçte iki oranında azaldı. Üretim yapan fabrika ve imalathaneler güvenlik nedeniyle üretime ara verdi. 200'ü aşkın işleri, 150'yi aşkın kamu binası tahrip edildi. Terör örgütü nedeniyle 1.5 milyona yakın insanın iş umudu söndü. PKK bugüne kadar 15 baraja, aralarında iş makinesi, belediye otobüsü, TIR, kamyon, ambulansların bulunduğu 700'e yakın araca saldırarak kullanılamaz hale getirdi. Uzmanlar, terör örgütünün saldırıları sonucunda ekonomik kaybın 4-5 milyar lirayı aştığını belirtiyor.

KREDİ BORÇLARI İÇİN ERTELEME

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MGK'da terör operasyonlarının sürdüğü ilçelerdeki vatandaşlar ve esnafın zararı görüşüldü. Diyarbakır, Hakkâri, Muş, Şırnak, Cizre, Nusaybin gibi birçok il ve ilçede terör olayları nedeniyle sıkıntıya giren esnaf ve işletmenin kredi borçlarının yapılandırılması ve ödeme planlarının ileri tarihe alınması için çalışma başlatıldı. Bu çerçevede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, geçtiğimiz günlerde yaptığı düzenleme ile terör nedeniyle geri gelmeyen kredilere karşılık ayırma konusunda bankaların elini serbest bırakmıştı. 6 ay içinde başvuran esnaf bu imkândan yararlanabilecek.

MALİYETİNİ BÖLGEDEKİ HALK ÖDÜYOR
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kazılan hendeklerin maliyetini bölge esnafı ve halkının ödediğini vurguladı. Özel sektör yatırımlarının terörden olumsuz etkilendiğini ancak kamu olarak yatırıma 'inatla' devam ettiklerini belirten Yılmaz, "Güvenliğin pekiştiği bir ortamda teşvik politikalarımızla, kamu yatırımlarımızla, eylem planlarımızla GAP, DAP eylem planları ile bölgenin refahını artırmaya devam edeceğiz" dedi.

İŞADAMLARI 'ZOR DURUMDA KALDIK' DİYOR
Diyarbakır'dan bir grup sanayici ve işadamı da geçen hafta bakanlarla bir araya gelerek, bölgedeki ağır tabloyu örneklerle anlattı. Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, çatışmalar nedeniyle bölge ekonomisinin dibe vurduğunu belirterek, "Esnaf zor durumda, birçok dükkân kapandı, binlerce insan göç etti, barınma sorunu var. Bu tablo sürdürülemez" diye konuştu.

60 GÜNLÜK SÜRE UZAYABİLİR
Operasyonların sürdüğü ilçelerde evi, aracı, işyeri hasar görenlerin zararları ize tazmin edilecek. Terörden zarar görenlerin 60 gün içinde valiliklere başvurması gerekiyor. Operasyonlar sürdüğü için bu sürenin bir yıla kadar esnetilmesi öngörülüyor. Zararların tutarı ve nasıl ödeme yapılacağını valiliklerde oluşturan komisyonlar belirleyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK'dan hendek raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN