Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 KOBİ'nin yatırım yılı

Giriş Tarihi: 22.12.2015
2016 KOBİ'nin yatırım yılı

Türkiye ekonomisinin dinamosu KOBİ'ler, 2016'ya yeni yatırımlarla giriyor. Kimisi Ar-Ge merkezi açıyor, kimisi ise mevcut yatırımlarını ikiye katlıyor. Hedef küresel pazarda güçlü olmak

Türkiye ekonomisinin can damarı KOBİ'ler uzun süredir beklemeye aldıkları yatırımları hayata geçirmeye başladı. Anadolu'nun birçok kentinden yatırım haberleri peş peşe geliyor. Kimisi Ar-Ge merkezi açıyor, kimisi ise mevcut yatırımlarını ikiye katlıyor. Devlet teşviklerinin rüzgârını da arkasına alan KOBİ'lerin hedefinde yeni yatırımlarla birlikte katma değerli üretim modellerine geçebilmek var. Avrupa Birliği ile yeniden açılan fasıllar da KOBİ'lerin yeni dönemdeki projelerini etkiliyor. Sadece 2016 yılında AB'den KOBİ'lere 2 milyar euroluk fon akışı bekleniyor. KOBİ'leri küresel arenada heyecanlandıran bir başka gelişme ise Türkiye'de yapılan G20 zirvesi oldu. Zirvede, KOBİ'ler ilk kez gündem geldi ve küçük-orta boy işletmelerin birçok alanda desteklenmesi kararı çıktı.

1- Bursa'dan Bafra'ya otomotiv hamlesi

Otomotiv sektörü son dönemde en fazla yatırımcı çeken alanların başında geliyor. Bursa'da faaliyet gösteren Fabio Hava Süspansiyon Sistemleri ve Yedek Parça şirketi, Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapmak amacıyla satın aldığı 15 bin metrekare alan için sözleşme imzaladı. Şirketin sahibi Mustafa Bacakçı, geçtiğimiz hafta start alan yatırıma ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Burada 15 bin metrekarelik arsamıza, 7 bin 500 metrekare kapalı alan yapmayı planlıyoruz. İlk yıl 100 kişi istihdam edeceğiz. Beş yıllık süre içerisinde bunu biraz daha artırarak, yaklaşık 500'e çıkaracağız. Ayrıca kapalı alanı da 30 bin metrekareye yükseltmeyi planlıyoruz. Bursa'daki mevcut tesisimiz 32 bin metrekare. Süspansiyon hava körüğü üretiyoruz. Şu anda dünyanın her yerine süspansiyon hava körüğü ihraç ediyoruz. Ortadoğu, Avrupa, Amerika ve aklınıza gelebilecek her yere ihracat yapıyoruz. Ürettiğimiz süspansiyon hava körükleri ağırlıklı olarak otobüsler ve TIR'larda kullanılıyor."

2- Filiz Helva 100. yılına yatırımla hazırlanıyor

Ticari faaliyetlerine 1928'de başlayan Filiz Helva, teknolojik yatırımlar ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarıyla bugün Türkiye'nin önemli şirketlerinden biri oldu. Samsun Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesislerini her yıl güçlendirdiklerini ifade eden Filiz Şekerleme Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, "Önümüzdeki dönemlerde kapasite artırmayı planlıyoruz. Gıda organize sanayi bölgesinde de 4 bin metrekarelik yeni bir bina yapıyoruz. 2016'da burada unlu mamuller yapmayı planlamaktayız. İhracat çalışmalarımız da devam ediyor. Ağırlıklı pazarımız Rusya. Onu Fransa, Almanya ve Belçika izliyor" dedi. Oğlu Melih Çoruh'un şirkette göreve başlamasıyla ihracatta yeni pazarlara açıldıklarını söyleyen Ömer Çoruh, "Ortadoğu ülkelerine ihracat yapmak için girişimlerde bulunuyoruz" diye konuştu.

3- Kabına sığmadı yeni fabrika kurdu

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Arma Kalıp da kabına sığmayan KOBİ'ler arasında yer alıyor. Şirket Avrupa pazarında elde ettiği başarıyı pekiştirmek ve artan potansiyeli karşılayabilmek için kısa süre önce Hadımköy'de 12 milyon liralık yatırım kararı aldı. Yeni yıla yeni fabrikasında girmek isteyen şirket, istihdam ettiği personel sayısını da artıracak. Hedeflerinin yerli otomobil gibi Türkiye'deki ekonomiyi canlandıracak projelerde yer almak olduğunu ifade eden şirketin yönetim kurulu başkanı Mustafa Adıgüzel, "Üretim modellerimizi her geçen gün yeniliyoruz. En uygunu, yüksek kaliteli olarak sunabilmek için kendi makinelerimizi üretmeye başladık. Birçok patent ve faydalı model aldık. Bu sayede 20'den fazla ülkeye ihracatımız var. Yeni fabrika yatırımımızla küresel pazarlarda daha aktif olacağız" dedi.

İNOVASYON TURU

Tekirdağlı KOBİ'ler sanayi odasına kavuşuyor

Türkiye'nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olmasına karşın hukuksal sorunlar nedeniyle sanayi odasına sahip olamayan Tekirdağlı sanayiciler bu alandaki hukuk mücadelesini kazandı. 26 Nisan 2013 tarihinde 1.040 sanayicinin imzasıyla müstakil bir sanayi odası kurmak üzere TOBB'a başvuran Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti 'olur' alamayınca mahkemeye gitmişti. Vize, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nden geldi, Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyet Başkanı Ömer Sarıoğlu ildeki KOBİ'leri de yakından ilgilendiren konuya ilişkin "Odamız, Türkiye'nin 7'nci büyük sanayi odası olacak" dedi.

Genç girişimcilere Hazine desteği

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında hazırladığı genç girişimcilerin kullanacakları kredilerde iyileşme sağlayan düzenlemeler yürürlüğe girdi. Genç girişimciler planladıkları yatırımları hayata geçirebilmek için kullanacakları kredilerde artık yüzde 85'e kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilecek. Sistemden halihazırda KOBİ'ler, seyahat acenteleri, gemi inşa sektörü ve işletmecileri istifade edebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 KOBİ'nin yatırım yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN