Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziz Hoca'ya kimya ekibi için tam destek

Türkiye'nin bilim alanında ilk Nobel'ini kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, kimya sektörünü harekete geçirdi. İKMİB Başkanı Akyüz, 'Türkiye'de takım kurabilirim' diyen Aziz Hoca'ya enstitü için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Aziz Hoca'ya kimya ekibi için tam destek
Türkiye'nin bilim alanında ilk Nobel Kimya Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın bu başarısı iş dünyasını da harekete geçirdi. Sancar'ın kimya alanında yapacağı Ar-Ge çalışması için bilim adamları takımını Türkiye'de kurabileceğini söylemesi kimya sektöründe heyecan yarattı. Sektör oyuncuları, enstitünün kurulması için gerekli finansal destekleri vermeye hazır olduğunu bildirdi. Böyle bir projeye 'tam destek' vereceklerini belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, "Hükümetimiz görev verirse bütçe sıkıntımız olmaz. İstenilen enstitüyü kurarız" dedi. Ödülün kimya sektöründe önemli bir ivme yarattığını vurgulayan Akyüz, "Kimya ürünleri ağırlıklı olarak ileri teknolojiye sahip ülkelerde üretildiği için Türkiye başarılı olamazmış gibi bir önyargı vardı. Bir Türk bilim insanının bu alanda Nobel'i alması önyargıyı kırarken bizler için de çok büyük bir avantaj yarattı" diye konuştu.
AZİZ SANCAR "ERDOĞAN'DAN ALLAH RAZI OLSUN"

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ŞANS

Aziz Sancar'ın bir Ar-Ge takımı kurmasının Türkiye için büyük bir şans olacağını vurgulayan Akyüz, bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Akyüz, "Gelecek yıllarda kimya sektörü Aziz Hoca'nın aldığı ödülden dolayı çok daha farklı başarılara imza atabilir. Bu kapsamda bir enstitü kurulması istenirse görevi memnuniyetle kabul eder, taşın altına elimizi koyarız" şeklinde konuştu.


SANCAR: "BU ÖDÜLÜ TÜRK MİLLETİNE ADIYORUM"

ZİYARET EDECEKLER
Sancar'ı İnovasyon Haftası'na davet ettiklerini ancak programının yoğun olması nedeniyle katılamadığını kaydeden Akyüz, ilk ABD gezisinde de kendisini ziyaret etmek istediklerini belirtti. Akyüz, "Türk bilim insanının illa Türkiye'de olmasına gerek yok. Dünyada kimya sektöründe hangi noktalarda başarılı olunuyorsa, bilim insanlarımızın orada görev almaları ülkemize ciddi bir know-how aktarımı sağlıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Hoca'ya kimya ekibi için tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN