Emtiadaki düşüş Azerbaycan'ın parasını pul etti

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Emtiadaki düşüş Azerbaycan'ın parasını pul etti

Emtia ve petrol fiyatlarındaki düşüşle sarsılan Azerbaycan, bu yıl ikinci kez devalüsyona gitti. Manat, dün dolar karşısında yüzde 47.6 oranında değer kaybederek 20 yılın en düşük seviyesine indi

21 Şubat 2015'te parasını devalüe eden Azerbaycan, başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüşün ekonomisinde yarattığı tahribatı azaltabilmek için yeni bir devalüsyona daha imza attı. Azerbaycan Merkez Bankası dalgalı kur sistemine geçme kararı alırken, ülkenin para birimi manat euro karşısında yüzde 47.88, dolar karşısında ise yüzde 47.63 değer kaybetti. Bankadan yapılan açıklamada, dünya ekonomisinde yaşanan kriz ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle, döviz piyasasının ve manat kurunun yeni petrol fiyatlarına uygunlaştırılmasının zorunlu hale geldiği belirtildi. Devalüsyon kararı sonrasında 1.05 manattan işlem gören dolar 1.55, 1.14 manattan işlem gören euro ise 1.68 manat seviyesine yükseldi.

IRAK TAKİP ETTİ

Azerbaycan 21 Şubat 2015'te de devalüasyona gitmiş, manat euro karşısında yüzde 33.8, dolar karşısında ise yüzde 33.9 değer kaybetmişti. Azerbaycan'ın ardından Irak da para birimini devalüe etti. Irak Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Irak Dinarı yüzde 1.37 oranında devalüe edildi.

'BASKI ARTACAK'
Azerbaycan'daki devalüasyon ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, parasını dolara sabitleyenlerin üzerindeki baskının artabileceğini söyledi.

BÜTÇESİ 7 AYDIR AÇIK VERİYOR
2014'te fazla veren Azerbaycan'ın bütçesi, petroldeki düşüşün etkisiyle, bu yıl GSYH'nin yüzde 0.7'si kadar açık verdi. Böylece ülkenin bütçesi 7 ay art arda açık vermiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emtiadaki düşüş Azerbaycan'ın parasını pul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN