Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fildişi'ne çimentoyla girdi Ar-Ge merkezi kuracak

Limak, Fildişi Sahili'nde 58 milyon euroluk çimento tesisinin temelini attı. Sırada yeni yatırımlar var

Giriş Tarihi: 22.12.2015
Fildişi'ne çimentoyla girdi Ar-Ge merkezi kuracak
Limak Çimento Grubu, yurtdışındaki ikinci yatırımını Fildişi Sahili'nde hayata geçiriyor. Grup, ülkede 58 milyon euro yatırımla kuracağı çimento fabrikası için temel atma töreni gerçekleştirdi. Törene, Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan'ın yanı sıra bürokrat ve siyasiler katıldı. Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, Limak Çimento CEO'su Gültekin Aksüyek'in hazır bulunduğu törenle temeli atılan tesis 2017'nin ilk çeyreğinde devreye alınacak.

GELECEĞİ PARLAK

Fildişi Sahili'nin Abidjan şehrinde limana yaklaşık 20 kilometre mesafede kurulacak olan tesis, ilk etapta yıllık 1 milyon ton çimento öğütme ve hazır beton üretim kapasitesine sahip olacak. Fildişi Sahili'nin genç ve dinamik toplumu, 23 milyon nüfusu ile geleceği parlak olan bir ülke olduğunu söyleyen Limak Şirketler Grubu Başkanı Nihat Özdemir, "Batı Afrika'nın en büyük ekonomilerinden biri olan ülke özelikle altyapı, enerji, konutlaşma ve telekomünikasyon alanlarında yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başarmıştır" dedi. Özdemir, Fildişi Sahili'ndeki inşaat sektörüne, gerek inovasyon, gerek farklı ürün yelpazeleriyle destek sunmayı hedeflediklerini belirtti.

İKİNCİ TESİS YOLDA
Özdemir, tesis devreye girdikten sonra yeni yatırımlara başlayacakları mesajını vererek, şöyle konuştu: "BIMS blok üretim tesisi ve prefabrike ürünler fabrikası yatırımıyla yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda, pilot bir Ar-Ge merkezi ile bölgede faaliyet göstermeyi hedefliyoruz." Özdemir, çimento sektöründeki hedeflerinin yanı sıra inşaat, altyapı, enerji üretimi, enerji dağıtımı ve turizm alanlarında da Fildişi Sahili'nde yatırım yapmaya hazır olduklarını belirtti. Limak Çimento Grubu'nun, Türkiye'de 10 çimento fabrikası, 14.5 milyon ton çimento üretim kapasitesi, 2 bin 200 çalışanı ve yüzde 12 pazar payı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fildişi'ne çimentoyla girdi Ar-Ge merkezi kuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN