Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, lılar'a

lı QNB, National Bank of Greece'in (NBG) 'taki yüzde 99,81 payının tamamını 2,7 milyar euroya satın aldı.

Giriş Tarihi: 22.12.2015 09:33
Finansbank, Katarlılar'a satıldı
QNB tarafından yapılan yazılı açıklamada, satın alma işleminin iki bankanın yönetim kurulu ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonu tarafından onaylandığı ifade edildi.Açıklamada düzenleyici kurumlardan onayın ardından satın alma işleminin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

DENİZBANK İLE DE İGİLENMİŞTİ

QNB daha önce de Türkiye'de banka sahibi olmak için Denizbank'la da ilgilenmiş, ancak verdiği fiyat nedeniyle banka yönetimiyle görüşmelerini ilerletemememişti. 'ın muhtemel alıcıları arasında, İspanyol BBVA'nın yanı sıra Fibabanka ve Çinli bir grubun da adı geçmişti.

ORTADOĞU VE AFRİKA'NIN EN BÜYÜK İKİNCİ BANKASI

QNB, 2014 itibariyle varlık açısından Ortadoğu ve Afrika'nın en büyük ikinci bankası konumuna yükseldi. 1964 yılında kurulan banka, şu anda 27 ülkede, 3 kıtada faaliyet gösteriyor.

Bankanın sahipleri arasında Yatırım Fonu ve özel sektörden isimler yer alıyor. Bankanın varlıklarının 2015 yılı itibariyle 511 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Banka, derginin Global 2000 listesinde de 381'inci sırada yer alıyor.

KURDU, BUGÜN 647 ŞUBESİ VAR

1987'de bankacı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Finansbank, 2005 yılında Yunanistan merkezli NBG'e satılmıştı. Son finansal raporuna göre Finansbank'ın 2015 yılı üçüncü çeyrek kârı 673 milyon TL olarak gerçekleşti. Toplam 647 şube ve 13 bin çalışan sayısı ile faaliyet göstermekte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansbank, Katarlılar'a satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN