Bakan Elitaş: "Gönlüm arzu eder ki minimum seviyede olsun"

Giriş Tarihi: 24.12.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 24.12.2015 17:57
Bakan Elitaş: Gönlüm arzu eder ki faiz oranları minimum seviyede olsun

, Ticaret ve Sanayi Odaları Danışma Toplantısı'na katıldı. Merkez Bankası'nın faiz kararı hakkında değerlendirmede bulunan Elitaş, "Gönlüm arzu eder ki minimum seviyede olsun ama bu gönül arzusuyla ekonominin gerçeklerini bir araya getirdiğimizde ekonominin gerçeklerinin daha önemli planda olduğunu düşünerek Merkez Bankası'nın kararını hepimizin bu şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade ediyorum" dedi.

"TÜRKİYE'DEKİ DÖVİZ PİYASASINA OLUMLU ETKİ SAĞLADI"

TOBB Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen Ticaret ve Sanayi Odaları Danışma Toplantısı'nda konuşan Bakan Elitaş, ABD Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin açıklama yaptı. Elitaş, "ABD Merkez Bankası'nın bu şekildeki faiz artışını nihayetlendirmesi piyasada bir durgunluk, beklentilerin oynaklığını ortadan kaldırmış olması bakımından önemli.

Türkiye'deki döviz piyasasına olumlu, olumsuz bir etki sağlamadı. Belki olumlu bir etki sağladı. Çünkü beklentilerden ortaya çıkan dalga boyunun biraz daha azalması imkanını sağlamış oldu ki önemliydi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da bu konuda hem ABD hem dünyadaki gelişmeler doğrultusunda hem Türkiye'nin 2016 yılı ekonomik gelişmeleri doğrultusunda bir karar aldı. Bu karar hesaplar üzerine yapılmış bir karardır diye düşünüyorum. Buna da hep beraber uygun davranmak gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

" MİNİMUM SEVİYEDE OLSUN"

Faiz oranlarının minimum seviyede olmasını arzu ettiğini belirten Elitaş, "Benim gönlüm arzu eder ki faiz oranları minimum seviyede olsun ama bu gönül arzusuyla ekonominin gerçeklerini bir araya getirdiğimizde ekonominin gerçeklerinin daha önemli planda olduğunu düşünerek Merkez Bankası'nın kararını hepimizin bu şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade ediyorum" diye konuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Elitaş: "Gönlüm arzu eder ki faiz oranları minimum seviyede olsun"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN