Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuzak teknolojiyle aşılacak

Türkiye'nin yeni dönemde orta gelir tuzağını aşmak için çalışacağını vurgulayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Bunun yöntemi de ileri teknoloji ve nitelikli üretimi artırmak" dedi

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Tuzak teknolojiyle aşılacak
Türk sanayisi orta gelir tuzağından çıkmak için çıkış yolları aramaya başladı. 10 bin dolar olan kişi başı milli geliri artırmak için nitelikli üretimin yöntemlerini aralık ayı olağan Meclis toplantısında tartışmaya açan İstanbul Sanayi Odası (İSO), toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ı davet etti. Sanayicilere sitem ederek konuşmasına başlayan Bakan Işık, dün sabah Ankara'da düzenlenen Tasarım Komisyonu toplantısına TÜSİAD, TİM, İSO ve meslek örgütlerinin üye olarak katıldığını söyledi. Işık, "Nitelikli üretim için tasarımın ne kadar önemli olduğu ortada iken maalesef başkanların hepsi vekillerini göndermiş" şeklinde konuştu.

3 KATLI TÜNELE 12 TEKLİF


DÖRT REFORM PAKETİ GELİYOR

Bakan Işık, son yıllarda 10 bin dolar olan kişi başı milli gelirde patinaj yaşandığını belirterek, "Yüksek gelir seviyesine çıkmamız için kişi başı milli gelirin 12 bin doların üzerine çıkması lazım. Bunun yöntemi de ileri teknoloji ve nitelikli üretimi artırmak" dedi. Bunu başarmak için hükümetin gerekli olan her türlü teşviği verdiğini belirten Bakan Işık, sanayicilerin yatırım aşamasında karşı karşıya kaldıkları bürokratik engellerin azaltılacağını söyledi. Büyümenin lokomotifinin imalat sanayisi olması gerektiğinin altını çizen Bakan Işık, şunları söyledi: "Önümüzdeki 4 yılda Ar-Ge, üretim, fikri mülkiyet hakları ve TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılması olmak üzere dört reform paketi üzerine çalışıyoruz. Bu süreçte KOBİ'lerin lokomotif olmasını arzuluyoruz. KOBİ'lere proje kabiliyeti kazandırmamız gerekiyor."

DOĞALGAZDA ÖNCELİK DEPOLAMA TESİSLERİ


AR-GE DESTEĞİNDE ROL ALMALIYIZ

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da yeni reform döneminin önemine dikkat çekerek "Dönüşüm sürecinde oluşacak sorunlara ortak çözüm bulmalı. Ar-Ge desteklerinin içeriklerinin oluşturulması ve kullandırılmasında Sanayi Odaları aktif rol almalı" dedi. İSO olarak Ar-Ge Reform Paketi'nin ele alındığı çalıştaya katıldıklarını ifade eden Bahçıvan, "Beşeri sermayenin eğitim yoluyla güçlendirilmesi, Ar-Ge, tüm üretim ve hizmet süreçlerinde teknoloji içeriğinin yükseltilmesi, üretimimizi artırarak küresel rekabet pazarında ekonomimize ve sanayicilerimize güç kazandıracaktır" diye konuştu.

YATIRIMDA ŞAMPİYONLAR LİGİNE ÇIKTIK


İŞSİZ ÇOK, NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ YOK

Sanayicilerin "Nitelikli işgücü bulamıyorum" diye dert yandığını vurgulayan Bahçıvan, diğer taraftan milyonlarca işsiz vatandaşın olduğunu belirterek "Eğitime her geçen gün daha fazla kaynak ayrılırken, nitelikli işgücü sorunu da her geçen gün büyüyor. Eğitim sistemine nitelik kazandıracak adımlar atılmalı" dedi. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise "Sanayi üretiminin yüzde 2'si ileri teknoloji imalat yapıyor. Bunun önümüzdeki 4 yılda yüzde 10'a çıkarılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuzak teknolojiyle aşılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN