Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biner biner işe alacaklar

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Biner biner işe alacaklar

Asgari ücrette öngörülen yüzde 30'luk artış şirketlerin istihdam planlarını etkilemedi. Türkiye'nin her yıl büyüyen şirketleri gelecek yıl binlerce kişiyi işe almaya hazırlanıyor

Türkiye'nin lokomotif sektörlerinin devleşen şirketleri gelecek yıla da büyük işe alım planlarıyla giriyor. Öyle ki bu planları asgari ücrette öngörülen yüzde 30'luk artış etkilememiş görünüyor. Sadece çağrı merkezlerinin istihdam planı 10 bin. CarrefourSa ve Doğuş Grubu 5 bin, Limak ve LC Waikiki 4 bin, Sanko 2 bin 500, Defacto bin 764, TAV, Teknosa ve Türk Telekom da 1.000'er kişiyi işe almaya hazırlanıyor. İşe alımlarda ağırlıklı olarak saha elemanları ile teknik departmanlar öne çıkarken asgari ücret artışının maaş zamlarına etkisinin ise yüzde 11.7 olması öngörülüyor. Hay Group'un asgari ücret bin 300 lira olduğu taktirde şirketlerin ne yapacağına dair yaptığı araştırmaya göre, yerli sermayeli şirketler ortalamada yüzde 11.9 maaş artışı öngörürken, yabancı sermayeli şirketlerde bu oranın yüzde 11.3 olması bekleniyor.
SON TABLİYE DE YERLEŞTİRİLDİ

İNŞAAT SEKTÖRÜ DİNAMO OLACAK
Poyraz Danışmanlık'ın ücret araştırmasına göre de 2016'da, istihdam artışında öne çıkacak sektörlerin başında, inşaat geliyor. İnşaatı perakende takip ediyor. Ücretlerin en büyük artış göstereceği işler 2015 yılında olduğu gibi yine sırasıyla mali işler, pazarlama ve satış işleri olacak. Bu alanlarda, yüzde 9'luk bir maaş zammı öngörülüyor. Secretcv.com'un yaptığı ankete göre de firmalar ortalama yüzde 8.7 oranında zam öngörüyor.

EN YÜKSEK ZAM RESTORANCILARA
Eleman.net'in Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, inşaat, bilişim, eğitim, gıda ve tesktilde işe alımların yüksek olacağını, yaptıkları anket çalışmasına göre firmaların gelecek yıl çalışanlarına yüzde 5-14 arası zam vermeyi planladığını söylüyor. Çalışanların yüzde 15'i ise zam beklemiyor. 2016'da en yüksek zam yüzde 20 ile restoran çalışanlarına olacak.
İŞTE TSK'NIN 'ŞİMŞEK'LERİ!

İŞÇİ VE İŞVERENDEN ORTAK AÇIKLAMA
Asgari ücret açıklaması öncesinde işçi ve işveren örgütleri ortak açıklama yaptı. TİSK ve TÜRK-İŞ, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren asgari ücret net bin 300 TL'ye yükseltilirse gerek işsizlik sigortası gerekse SGK primlerinde indirimler yapılması gerektiğini ifade etti. Açıklamada, "Brüt asgari ücretin işçiye ödenecek net tutarında ilerleyen aylarda gelir vergisi kesintisi nedeniyle azalma olmaması sağlanmalıdır. Asgari geçim indiriminin asgari ücret seviyesine getirilmesi ve ücretli çalışanlar için vergide iyileştirmeler yapılması olumlu olacaktır" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biner biner işe alacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN