Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancının gözü yatta

Türk yat üreticileri yabancı fonların yatırım radarında kalmaya devam ediyor. Son olarak Antalyalı Sunrise'ın çoğunluk hissesi, Hong Konglu Diamond Living adlı fona satıldı

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Yabancının gözü yatta
Dubaili Abraaj'ın Numarine'e, Bahreynli Oceanco'nun da Proteksan'a ortak olmasının ardından yatçılık sektörüne bu kez Hong Kong'dan yatırım geldi. Diamond Living Private Investment Fund, Türkiye'ye Antalya'da üretim yapan Sunrise Yacht firmasına ortak olarak girdi. Ana ortaklık görüşmelerini tamamlayan fon, işadamlarının lüks segmentteki yatırımlarını yönetirken gayrimenkulden resort otellere kadar birçok alanı takip ediyor.

ANTALYA'DA ÜRETİM YAPIYOR
2007'de kurulan ve Antalya Serbest Bölgesi'nde 10 bin 500 metrekarelik alanda üretim yapan Sunrise'ın iki adet bin 600 metrekarelik hangarı bulunuyor. Aynı anda 45-50 metre boylarında beş yatlık kapasiteye sahip şirketin 100'den fazla çalışanı var. Sunrise, son olarak 63 metre uzunluğunda Irimari adlı lüks yatı inşa etmişti.

EN BÜYÜK İLGİ ORTADOĞU'DAN
Türk yatçılık sektörüne en önemli yatırımlardan birini Dubai merkezli Abraaj Capital yapmıştı. Şirket, Ömer Malaz'ın motoryat markası Numarine'in yüzde 50'sine ortak. Bunun dışında Türkiye'nin en büyük yat tersanelerinden Proteksan Turquoise'ın dümeninde de Ummanlı milyarder Mohammed Al Barwani oturuyor. Kamhi ailesininin kurduğu, Proteksan'ın, Pendik ve Kocaeli'nde iki üretim tesisi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancının gözü yatta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN