Kozlu madencileriyle 425 metrede yılbaşı

Giriş Tarihi: 2.1.2016
Kozlu madencileriyle 425 metrede yılbaşı

Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, yeni yıla maden işçileriyle beraber girdi. Albayrak, özel sektör madenciliğine, rödevans dahil maliyetlerle ilgili düzenleme müjdesi verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni yılı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki işçilerle beraber karşıladı. Bakan Albayrak ile Soylu, Kozlu ilçesindeki TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait kömür ocağına girmek için işçi kıyafetlerini giyerek, gaz maskesi, baret ve madenci feneri gibi ekipmanları da yanlarına aldı. Kurum yetkilileriyle eksi 425 koduna inen Albayrak ve Soylu, üretim yapılan kömür damarında incelemelerde bulunarak, işçilerin kömür çıkarma işlemine katıldı. Bakan Albayrak ve Soylu, daha sonra başka bir galeriye geçerek, madende hazırlanan sofrada madencilerle yemek yedi.

YASAL DÜZENLEME YOLDA

Maden ocağından çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, Türkiye'nin yerel kaynaklarının ve değerlerinin önemli olduğunu, kömürün bunların başında geldiğini söyledi. Soma'da yaşanan maden faciası sonrası hükümetin çok önemli yasal düzenlemeler getirdiğini vurgulayan Bakan Albayrak, "Asgari ücretteki düzenlemeyle hakikaten madenciliğimize önemli bir katma değer ortaya koyduk. Madenciliğin sorunları devam ediyor. Bu ay içerisinde özellikle özel sektör madenciliği konusunda iyi bir çalışma yapıyoruz. Bu yasal düzenleme Meclis'ten geçtikten sonra Bakanlar Kurulu'muzun da desteğiyle tüm kesimleri kapsayacak. Yani kamu, özel üzerinde rödevans dahil, maliyetler konusunda yaşanan süreçlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz" dedi. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde, 2019 seçimlerine kadar Türkiye'nin enerji sektöründeki stratejik adımlarını atma noktasında çok önemli çalışmalarının bulunduğunu anlatan Albayrak, "Az konuşacağız, çok çalışacağız" diye konuştu.

EMRİNİZE AMADEYİZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, maden işçisinin emrine amade olduklarını vurguladı. Bakan Soylu, "Türkiye'yi yaklaşık 3-4 yıldır gittiği istikametten döndürülmeye çalıştılar. Başaramadılar. Bugün Güneydoğu'da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Onu da başaramayacaklar. Buradaki dualar ve azim, attığınız her adım, çıkardığınız kömür inancın sonucudur. Hiç endişeniz olmasın. Türkiye iyi bir istikâmettedir. Türkiye hedeflerine de Allah'ın izniyle ve bu milletin gayretiyle ulaşacaktır. Biz dünyadaki 10 büyük devletten biri olacağız" değerlendirmesinde bulundu. Soylu, asgari ücretle ilgili soru üzerine ise, "Hiç kimsenin endişesi ve merakı olmasın, insanlarımız alın terinin karşılığını daha fazla alacaklar" dedi. Soylu, 2 gün önce asgari ücreti açıkladıklarını, daha önce de emeklilere her ay 100 lira, yıllık bin 200 lira katkı yapacaklarını söylediğini anımsatarak, verdikleri taahhütleri tek tek yerine getirdiklerini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozlu madencileriyle 425 metrede yılbaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN